GüncelManşet

(Yenilendi-foto galeri) HDP adaylarını açıkladı!

 

Ankara: Halkların Demokratik Partisi (HDP) yerel seçimlerde il ve ilçelerdeki adaylarını yaptığı bir etkinlikle açıkladı. İstanbul’da Eş başkan adayları Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve sanatçı Pınar Aydınlar olurken, Ankara adayı ise Salman Kaya oldu.

 

“Şehir sizin”

HDP yerel seçimlerdeki adaylarını bugün İnşaat Mühendisleri Odası Konferans Salonu’nda yaptığı etkinlikle kamuoyuna açıkladı. Birçok ilden gelen adaylar bölge bölge çağırılarak tanıtıldı. HDP seçim müziğinin de çalındığı aday tanıtımında “şehir sizin” şiarı ön plana çıkarıldı.

Aday tanıtımları öncesi yapılan açılış konuşmasında, HDP’de adayların düzen partilerindeki gibi seçilmediği, demokratik katılımın esas olduğu vurgulandı.

“Ne AKP’ye ne cemaate mecbur değiliz”

Açılış konuşmasının ardından söz alan HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü yaptığı konuşmada “ister istemez hırsızların yönetimi bitecek, ama onun yerine ne gelecek? HDP Türkiye ve Kürdistan’da öz yönetim kurmak istiyor. Yolumuz açık olsun.” dedi.

Kürkçü’nün ardından BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş söz aldı. Siyasetin ayakkabı kutusuna girdiği bu dönemde halka umut olmanın önemli olduğunu söyleyen Demirtaş, HDP’nin 3. bir yol olduğunu söyledi. AKP’nin kurduğu vesayet sistemine de karşı çıktıklarını her zaman ifade ettiklerini ve cemaati kastederek AKP’nin yarattığı canavarın geçtiğimiz süreçte muhalifleri şimdi de AKP’yi vurmaya başladığını belirten Demirtaş “ne AKP’ye ne cemaate mecbur değiliz. BDP olarak HDP’nin adaylarını canla başla destekleyeceğiz.” dedi. Demirtaş, meselenin o koltuklarda oturmak olmadığını belirterek, önemli olanın demokratik, eşitlikçi bir yaşam tarzı olduğunu dile getirdi. Eş başkanlık sistemiyle kadın sorununa dair geliştirilen anlayışın bunu gösterdiğini söyleyen Demirtaş sözlerini, “umarız Ankara’da, üç MHP’li adaya karşı başarılı olacağız” diyerek bitirdi.

“Şimdiye kadar hep bıyıklılar ve göbeklilerin siyasetteydi”

Demirtaş’ın ardından, HDP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel söz aldı. Ülkede şimdiye kadar hep bıyıklılar ve göbeklilerin siyasette olduğunu belirten Tuncel, artık sadece erkekler siyaset yapar anlayışını yerle bir ettiklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından Karadeniz, İç Anadolu Bölgesi, Akdeniz, Doğu-Güneydoğu Anadolu ve Marmara Bölgesi adayları sahneye çağrılarak, açıklandı.

Ankara Büyükşehir Eş Başkan adayı Salman Kaya konuşmasında Mansur Yavaş’ın adaylığına değinerek, balık hafızalı olup, kendi cellatlarımıza destek sunmama çağrısı yaptı.

Etkinlikte en son Marmara Bölgesi adayları tanıtıldı. İstanbul Eş Başkan Adayları Sırrı Süreyya Önder ve Pınar Aydınlar birer konuşma yaptı.

“Oyları bölmeyeceğiz, paramparça edeceğiz!”

Günün sürpriz ismi ise Sanatçı Pınar Aydınlar oldu. İstanbul Büyükşehir Eş Başkan adayı olan Aydınlar yaptığı konuşmasında; devrimci önderler İbrahim Kaypakkaya, Mahir Çayan, Deniz Gezmişler ve Paris’te katledilen üç fidan için, erkek egemen zihniyete karşı, işçi sınıfına reva görülen sefalete karşı burada olduklarını ve mücadeleyi sokak sokak gezerek büyüteceklerini ifade etti.

 

Aydınlar’ın ardından Sırrı Süreyya Önder söz aldı. Önder’in konuşmaları sırasında salon coşkulu anlar yaşadı. Düzen partilerinde her şeyin olduğunu ancak halkın olmadığını ifade eden Önder; “Burada halk var! Düzen partilerinde adaylık için trilyonluk çekler havada dolaşıyor. Bizde ise cefa ve fedakârlıktan başka bir şey yok.” dedi.

CHP’nin İstanbul’da oyları böldüklerinin propagandasını yaptığını aktaran Önder, “İstanbul’u beton yığınına çeviren sermaye sahibinin ve Gezi şehitlerini çapulcu olarak ifade eden birinin adaylığına karşı oyları bölmeyeceğiz, param parça edeceğiz” dedi. dedi. AKP ve CHP’yi de birlikte betona gömeceklerini söyleyen Önder, Türkiye’de iki partinin iktidara yürüdüğünü, bunlardan birinin BDP-HDP bileşenleri olduğu diğerinin ise geri kalan bütün partiler olduğunu söyledi. Önder sözlerini “İstanbul Belediyesi’ni alacağız, haramilerin saltanatını yıkacağız” diyerek bitirdi. 

HDP’nin açıkladığı adaylar şu şekilde;

Adana:Leyla Uyar ve Ayhan Bilgen
Amasya:İbrahim Yakın
Ankara:Salman Kaya ve Songül Erol Abdil
Antalya:Z. Songül Özata
Artvin-Hopa:Yılmaz Topaloğlu
Aydın: Raif Kanat
Balıkesir:Mustafa Hasırcı
Çanakkale:Şeyhmus Aslan
Çorum:Erdoğan Bolat
Denizli:Yayha Aytaç
Düzce:Fuat Azad
Edirne:Özlem Uygur
Eskişehir:Cemal Küçükbaş
Giresun:Bekir Şensoy
Hatay: Yusuf Öfgeli
Isparta:Cemil Yuluğtekin
İstanbul:Pınar Aydınlar ve Sırrı Süreyya Önder
İzmir: Pınar Türk ve Osman Özçelik
Maraş: Salih Baykal
Kayseri:Ishak Tacar
Kırşehir:Munise Altınışık ve Eşref Odabaşı
Kocaeli:Nilay Etiler
Malatya:Hasan Şahin
Manisa:Leyla Karalük ve M. Hamdullah Müftüoğlu
Muğla: Ayşe Erdem
Ordu:Tahsin Vedat Şensoy
Sakarya:Harika Günay Karataş
Samsun:İlhan Cüre
Tekirdağ:Mukaddes Akdeniz
Trabzon:Kadir Türen
Uşak:Ahmet Yılmaz
Yalova:Sehem Önürme ve Tuncay Turanlı

[widgetkit id=445]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu