Güncel

HDP Antep il örgütü kentte yaşanan gözaltıları protesto etti

HDP Antep İl Örgütü, kentte gözaltına alınan 29 kişi için yaptığı eylemde, sıkışan iktidarın HDP’yi ve demokratik yapıları hedef seçtiğini vurguladı

Antep’te önceki gün Antep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) ve aralarında genç ve kadınların da bulunduğu 29 kişi gözaltına alınmış, 3 kişi ise adreslerinde olmadığı için gözaltına alınamamıştı.

‘Önce yönetimi engellemek istediler’

9 Kasım’da HDP ve DBP yöneticisi arkadaşlarının gözaltına alınıp tutuklandığını hatırlatan Toğrul, “Arkadaşlarımız 9 aydır tutuklu ve hala iddianame hazır değil. Bugün arkadaşlarımız hala pandemi sürecinde cezaevinde. Bu kabul edilemez. 9 ay sonra tekrar bir operasyonla arkadaşlarımız gözaltına aldılar. İlk operasyon ile il ve ilçe yönetimlerimizi engellemek istediler. Ama biz buna rağmen görkemli bir kongre yaparak cevap verdik. O kongrede seçilen arkadaşlarımız bu sefer gözaltına alındı. Bu arkadaşlarımız partimizin yönetiminde yer alıyor. HDP adım adım takip ediliyor. Milletvekilleri dahi hepimizin telefonlarımız dinleniyor. Bizim gizili saklı hiçbir şeyimiz yok. Bizim kadar açık seçik siyaset yürüten bir parti yoktur. Ama bir partinin çalışması örgüt çalışması denilerek, kreminize ediliyor” dedi.

‘Ömür biçenler yanıldı’

“İktidar bir düşmana ihtiyaç duydu. Düşman olarak, Kürt halkını, Alevileri, işçileri ve diğer demokratik yapıları seçti. Bu şekilde partimizi en büyük hedef olarak seçmişler” diyen Toğrul, HDP’ye ömür biçenlerin yanıldıklarını vurguladı. AKP’nin zayıfladığını ve bitmenin verdiği ıstırapla kendilerine saldırdığını kaydeden Toğrul, “Yargı ve kolluk iktidarın sopası haline gelmiştir. Antep’in valisi, emniyeti artık bir devleti temsil etmiyorlar. Vali ve emniyetin yaptıkları AKP’lilerin çalışmasında daha fazla. Buradan sesleniyoruz bu hukuksuzluğa son verin ve arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın” sözlerini kullandı.

Öte yandan “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiaları ile gözaltına alınan 29 kişinin gün içerisinde ifadeleri alınmaya başlandı. İfade işlemlerinin ardından gözaltıların yarın Antep Adliyesi’ne sevk edilmeleri bekleniyor.

Gözaltına alınan 29 kişinin ismi ise şu şekilde:

“HDP İl Eşbaşkanları Songül Koçdağı ile Musa Aydın, Şehitkamil İlçe Eşbaşkanı İbrahim Dağ, Şahinbey İlçe Eşbaşkanı Bahri Yarış, ilçe yöneticisi Remziye Eerdem, İslahiye ilçe Eşbaşkanı Yusuf Yiyen, HDP il yöneticisi Abdullah Acar, Hasan Saran, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski İl Eşbaşkanı Ali Şimsek, HDP eski il yöneticileri Yeliz Yılmaz, Birgül Yıldırım, HDP eski il eşbaşkanı Atiye Okay, HDP Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Hurşit Besle, Meclis Üyesi ve aynı zamanda Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Adnan Erol, DBP ve HDP eski il yöneticisi Recai Yılmaz, SYKP İl Eşbaşkanı Mehmet Aşkar, Remziye Kuş, soy ismi öğrenilemeyen Barış adlı yurttaş, DBP eski İl Eşbaşkanı Habibe Tişkaya, Songül Akman, DBP İl yöneticisi Ayfer Doğan, Sevinç Selçuk, Nizip HDP ilçe yöneticisi Abdulmütallip Kılıç, Ali Koşmaz, Enver Özmen ve Ağrı’dan gözaltına alınan Antep Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Cüneyt Kaya. Şehitkamil ilçesi Aydınlar Mahallesi Muhtarı Salih Birişik, DBP İl yöneticisi Necip Ateş ve Bedirhan Akdoğan .”

Yine hakkında gözaltına kararı olmasına rağmen adreslerinde bulunamayan Tevfik Yalçın ile Eray Uçar’ın da gözaltına alınamadığı öğrenildi. (Kaynak: Yeni Yaşam)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu