Güncel

HDP, BDP Rojova’daki saldırılara tepki gösterdi

H.Merkezi: Barış ve Demokrasi Partisi İstanbul İl Örgütü ve Halkların Demokratik Partisi İstanbul İl Örgütü Rojava’nın Serekaniye bölgesinde Irak İslam Şam Devleti (IŞİD) çetelerinin gerçekleştirdiği katliamlar tepki göstermek için bugün Galatasaray Lisesi önünde açıklama yaptı.

HDP ve BDP kitlesi açıklamada, “Rojava sınırındaki yargısız infazı kınıyoruz”, ve Kürtçe “Bijî berxwedana Rojava” pankartını açtı. BDP İl Eş Başkanı Emrullah Bingül, T.C’ye kürdistana sefer olur zafer olmaz sözünü hatırlattı. Birgül, Rojava’da halkların oluşturulduğu öz yönetimlerin emperyalist devletler ve bölgedeki işbirlikçileri tarafından boğulmak istendiğini söyledi.

Hüseyin Gözen, sayısız saldırıya karşı Rojova haklının ve devrimcilerin büyük bir direniş sergilediğini söyledi. Gözen, “Rojova’da eşit, özgür bir şekilde nasıl bir arada yaşanabileceğinin tüm Ortadoğu’ya gösteren bir model olmuştur” dedi.

Gözen, “Rojava’daki katliamlar, İran’daki idamlar ve Lice’deki saldırılar bir zincirin halkalarıdır. Bu halkalardan biri de dün Gaziosmanpaşa’da yaşanan faşist saldırıdır. Önceden planlandığı belli olan bu saldırının faillerinin yakalanmasını istiyoruz” dedi.

BDP İstanbul İl Örgütü açıklama yapan Mehmet Akar, “Eşitliği, özgürlüğü ve dayanışmayı savunan tüm devrimci, demokrat, aydın ve yurtsever kesimleri duyarlı olmaya ve mücadelemizi büyütmeye çağırıyoruz” dedi. Açıklama sloganlarla sonlandırıldı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu