Güncel

HDP Eşbaşkanları:”Fransa ve Lübnan halklarının acılarını paylaşıyoruz”

H. Merkezi: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, DAİŞ’in Fransa’da gerçekleştirdiği katliamın ardından açıklama yayımladı.

İki gün önce Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta dün akşam Fransa’nın başkenti Paris’te 7 noktada yapılan saldırıları değerlendiren eş başkanlar, Fransa ve Lübnan halklarının acılarını paylaştıklarını belirttiler.

IŞİD’in insanlık düşmanı saldırılarına defalarca maruz kalan ve yüzlerce insanını kaybetmiş bir siyasi hareket olarak Beyrut’tan, Reyhanlı’ya, Suruç’tan Paris’e, Bağdat’tan Kobanê’ye, Tunus’tan Ankara’ya kadar çok geniş bir coğrafyada insanlık suçu işleyen IŞİD ve benzeri yapılara karşı daha fazla dayanışma içinde olmamızın önemini bir kez daha vurguluyoruz” ifadelerini kullanan eşbaşkanlar, IŞİD ve benzeri katliamcı yapılara karşı geliştirilecek önlemlerin, demokrasinin ve özgürlüklerin korunması açısından büyük önem taşıdığını ifade ettiler.

Bu yapıların hem Türkiye’de hem de Avrupa’da bu kadar rahat eylemler yapabiliyor olmasında, bu yapılara destek veren devletlerin sorumluluğunun bulunduğunu belirten eşbaşkanlar, “Halkların Demokratik Partisi, Fransa ve Lübnan halklarının acılarını paylaşmakta ve onlarla dayanışmasını güçlü bir şekilde ifade ederek sürdürmektedir. Bu saldırılara maruz kalan toplumlara bir kez daha en derin üzüntülerimizi ve taziyelerimizi iletiyoruz” dediler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu