GüncelManşet

HDP Eşgenel Başkanı Demirtaş’ın duruşması başladı, Demirtaş getirilmedi

H.Merkezi: HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı bugün görülecek duruşmasında savunmak üzere bin 250 avukat mahkemeye yetki belgesi sundu.

Edirne F Tipi Hapishanesi’nde tutsak Demirtaş, 399 gün sonra ilk kez duruşmaya çıkacaktı. Mahkeme, ‘güvenlik’ gerekçesini ileri sürerek, Ankara’ya getirileceği açıklanan Demirtaş’ın SEGBİS’le duruşmaya bağlanmasını istedi. Demirtaş, “yüzyüze yargılama istiyorum” diyerek kararı reddetti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu davanın ilk duruşması Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülecek. Ankara Adliyesi’nde görülmesi beklenen duruşma, mahkemenin iki gün önce yaptığı tebligatla belirlediği üzere Sincan Cezaevi Kampüsü’nde bulunan duruşma salonunda görülecek.

Mahkemenin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katılmasını kararlaştırdığı Demirtaş’ın, yüz yüze yargılanmak istediği gerekçesiyle SEGBİS yoluyla duruşmaya katılmayı reddettiği ifade edilmişti.

SEGBİS yoluyla duruşmaya katılıp, katılmayacağı merakla beklenen Demirtaş’ı bugün duruşmada savunmak için ise bin 250 avukat, mahkemeye yetki belgesi sundu.

 

Kitlenin Duruşmaya katılımı engellenmek isteniyor

Diğer taraftan Demirtaş’ın duruşmasına katılmak ve destek olmak isteyen binlerce kişi, farklı kentlerden otobüslerle Ankara’ya gelmek istedi, ancak yolda polis engeli ile karşılaştı.

Adana, Antalya, Aydın, Batman, Denizli, Diyarbakır, Manisa, Mardin, Muğla, Osmaniye, Urfa ve Siirt’ten yola çıkarak Demirtaş’ın duruşmasına katılmak isteyen binlerce kişinin otobüsleri Ankara girişlerinde polislerce durdurularak kente girişlerine izin verilmedi. Tüm engellemelere rağmen Sincan Cezaevi Kampüsü önüne ulaşabilen partililer ise, burada duruşma saatini halaylar çekerek bekledi.

Ankara Valiliği ise, Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve İdris Baluken’in davalarının olduğu 6-7 Aralık tarihlerinde Sincan Cezaevi önü ve Ankara Adliyesi önünde yapılacak her türlü eylem etkinliğin yasaklandığını duyurmuştu.

Duruşma öncesi ise muhalif basın mensuplarına yönelik engelleme gelişti. Duruşma salonuna girmek isteyen gazetecilere, duruşmayı takip edebilmeleri için polislerce Sarı Basın Kartı soruldu. Sarı Basın Kartı sahibi olmayan gazetecilerin duruşma salonuna girişleri engellendi.

Duruşmayı takip etmek isteyen Mezopotamya Ajansının girişi ise “Mezopotamya Ajansı kesinlikle girmeyecek, emir var” sözleriyle engellenmek istendi.

 

Farklı ülkelerden gelenlerde engelleniyor

24862600 2032739593671176 8177426122346778535 nDemirtaş’ın duruşmasını takip etmek üzere çok sayıda yabancı heyet de yine Sincan Cezaevi Kampüsü önünde bir araya geldi.

Gelen heyetler arasında Birleşik Krallık Lordlar Kamarası, İngiltere İşçi Partisi, Fransa Sol Parti, Fransa Kominist Partisi, İtalyan İlericiler ve Demokratlar Hareketi, İsveç Sosyal Demokrat Parti, Norveç Kızıl Parti, Norveç Sosyal Demokrat Partisi, Yunanistan SRİZA, İngiltere’den İnsan Hakları aktivisti ve avkutlar, Alman Sosyal Demokrat Partisi, Avrupa Parlamentosu Sol Grubu, İrlanda Sinn Fein, İngiltere İşçi Partisi, Britanya Genel Sendikası, Danimarka Kırmızı-Yeşil Birlik Grubu ile Danimarka Liberal Parti üyeleri yer aldı.

 Duruşmayı takip etmek üzere gelen yabancı heyetlerin kapı önündeki bekleyişi sürerken, heyetlerin de duruşmaya katılmalarına izin verilmeyeceği öğrenildi.

Kaynak: Mezoptamya Ajansı

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu