Güncel

HDP Ermeni Soykırımının 106. yılına dair açıklama yaptı

Ermeni Soykırımı'nın yıldönümüne ilişkin açıklama yapan HDP, 'Ermeni Soykırımı her şeyden önce; insani, hukuki ve toplumsal bir mesele olarak bugün adil bir şekilde yüzleşilmesi ve kabul edilmesi gereken bir meseledir' dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Ermeni Katliamı’nın yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “24 Nisan 1915 günü, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin örgütü Teşkilat-ı Mahsusa tarafından 250 Ermeni aydın ve siyasetçi evlerinden alınarak zorla sürgüne gönderildi ve katledildi. Bu tarih, Ermeni Soykırımı’nın başladığı gün oldu. Ermeni halkı, binyıllardır yaşadığı anayurdundan sürülerek, büyük oranda katledildi. Soykırım neticesinde mülkiyet ve kültürel varlık kamu iradesiyle el değiştirdi” denildi.

“İç ve dış siyasete kurban edilmemeli”

Bu mesele hem iç siyasi hesaplaşmalara hem de dış siyasetteki politik muhasebe ve konumlanmalara kurban edilecek bir mesele olmadığı belirtilen açıklamada şöyle devam edildi:

“Türkiye Ermeni Soykırımı ile 106 yıldır yüzleşmedi, yüzleşilmeyen suçun tekrarlandı ve bugüne kadar taşındı. Büyük suç cezasız kaldı, ayrımcılık ve nefret suçları sıradanlaştı. Ermeni Soykırımı her şeyden önce; insani, hukuki ve toplumsal bir mesele olarak bugün adil bir şekilde yüzleşilmesi ve kabul edilmesi gereken bir meseledir. Bu tarihsel, toplumsal ve insani meselenin, devletlerarası siyasette Türkiye ile yaşanan ilişkilerin ve politik konjonktürün bir sonucu olarak gündeme getirilmesi kabul edilemez.

Ermeni Soykırımı bu topraklarda yaşandı ve adaleti bu topraklarda sağlanmalıdır. 106’ncı yıldönümünde bu toprakların kadim halkı olan Ermenilere karşı gerçekleştirilen soykırımı, yaşanmış olan büyük felaketi ve insanlık trajedisini yüreğimizde hissediyor, katledilenleri saygı ve rahmetle anıyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu