Güncel

HDP Eyüp’te kadın seçim bürosu açtı

İstanbul: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eyüp’te bulunan Akşemsettin Mahallesi’nde Kadın Seçim Bürosu açılışı gerçekleştirdi. Açılışa HDP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Sırrı Süreyya Önder de katıldı.

Açılışta büronun yanına kurulan platformda ilk olarak bir konser verildi. Halaylarla başlayan etkinlik oldukça coşkuluydu. Halayların ardından Sırrı Süreyya Önder konuşma yaptı.

“Hükümet süreci baltalıyor”

“Hükümeti uyarıyoruz” diyen Önder, “Dün hırsızları bıraktılar ama bugün halkın evlatlarını hapishanede tutmaya devam ediyorlar. Bırakalım siyasi tutsakları serbest bırakmayı, hasta tutsakları dahi yasa gereği bile serbest bırakmıyorlar. Bugüne kadar sadece 4 hasta tutsak serbest bırakıldı. Hükümetin bu yaptığı, süreci baltalamaktır” sözleriyle hasta tutsaklara yönelik baskıya dikkat çekti.

“Bunlar ezanda bile hırsızlık yaparlar”

Önder, konuşması sırasında ezan okununca ara verdi. Ezanın ardından konuşmasına devam eden Önder, “Bunlar ezanda bile hırsızlık yaparlar” dedi. 

Konuşmasının devamında kentsel dönüşüme değinen Önder, “Bunlar buldukları tüm boş alanları satıyorlar. Biz iktidara gelince, bunların yaptığı tüm yolsuzlukları belgeleriyle ortaya dökeceğiz” dedi.

“Kadınların el attığı ama başarılı olmayan mücadele yok”

Önder konuşmasının devamında “Kadınların inisiyatifinde düzenlenen bu açılışı düzenleyen tüm kadınlara teşekkür ediyoruz. Kadınların el attığı ama başarıya ulaşmayan hiçbir mücadele görülmemiştir” dedi.

Seçim bürosunun açılışının ardından etkinlik sona erdi.

“ Her zaman olduğundan daha fazla çalışmalıyız”

Önder daha sonra HDP Sultangazi İlçe Örgütü tarafından Zarifler Düğün Salonu’nda düzenlenen halk şölenine katıldı. HDP’liler Önder’i “Belediyenin sırrını Sırrı çözecek” sloganı ile karşıladı. Yoğun kitle katılımının yanı sıra etkinliğe HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, sanatçı Ferhat Tunç, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Şamil Altan, HDP Sultangazi Belediyesi eş başkan adayları Melike Teker ve Ferat Boğatekin de katıldı. Etkinlikte Hakan Yeşilyurt’ta bir konser verdi.

Şölende ilk sözü alan Önder yurttaşlar tarafından “Meclisin sırrını Sırrı Çözecek” sloganı ile karşılanması üzerine, “Meclisin sırrını çözdük sıra kentin sırrını çözmeye” diyerek karşılık verdi. Önder Sultangazi’ye her geldiğinde ayrı bir heyecanlandığını belirtti. Sultangazi halkının çok bağlı olduğunu ama sadece bağlılığın yetmeyeceğini aynı zamanda bize bağlı olmayan insanlara da derdimizi anlatmamız gerektiğini ve bunu yapmak içinde her zaman çalıştığımızdan daha fazla çalışılması gerektiğini belirtti.

Önder HDP’nin Sultangazi eş başkanları Teker ve Boğatekin’i yanına alarak, Sultangazi’de Adıyamanlı yurttaşların yoğun olduğunu belirterek, Adıyamanlı eş başkan Boğatekin’e destek vermelerini istedi.

Şölen yapılan konuşmalarının ardından çekilen halaylar ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu