GüncelKadın

HDP Kadın Meclisi: Çıplak arama işkencesine derhal son vermelidir

Çıplak arama için kanıt isteyen AKP’ye yanıt veren HDP Kadın Meclisi, “En büyük kanıt ya da belge, işkenceyi savunduğunuz günleri size hatırlatmak olacaktır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, hapishanelerde gerçekleştirilen çıplak aramalar için AKP Milletvekili Cahit Özkan’ın “kanıt” istemesine ilişkin azılı açıklama yaptı.

Hapishanedelerindeki baskı ve zulüm politikalarının bitmeden devam ettiği belirtilen açıklamada, “İşkencehanelere çevrilen cezaevlerinde çıplak arama, süngerli oda uygulaması, çift kelepçe dayatması ve ayakta sayım dayatması neredeyse rutin bir hal almış durumda” denildi.

AKP’li yetkililerin hakikatleri yok sayarak adeta işkenceyi savunduklarına dikkat çekilen açıklamada, “Uşak Emniyet Müdürlüğü’nde 30 kadının çıplak arama ile cinsel işkenceye maruz kaldığına dair haberlerin ardından AKP’li yetkililer, ‘çıplak arama yok’, ‘çıplak arama iddiası varsa belgesini getirsinler’ tarzı açıklamalarla işkenceyi yok saydı” diye belirtildi.

“Çıplak arama vardır, canlı şahitlerinden bir tanesi de benim. İki gardiyan gece saat 24.00’da Bakırköy Cezaevi girişinde bir paravanın arkasında ve bir jandarmanın önünde çıplak arama yaptı” diyerek, sosyal medyada kendisine yapılan uygulamayı teşhir eden Hacer Koç’un açıklamalarına da yer verilen açıklamada, şunlara yer verildi:

“Belge mi? İşte size Hacer Koç’un anlattıkları! İşte size iktidarınız döneminde cezaevindeki kadınların yaşadıkları işkence örnekleri. Sadece cezaevine ilk geliş sırasında değil, koğuşlara giriş çıkışlarda, hastane, mahkeme gibi cezaevi dışarısındaki yerlere gidip gelişlerde de arama yapılmaktadır. Hatta öyle ki kadınlara, yemek almaya giderken dahi üst araması yapıldığı, sutyenlerinin tutulup çekilerek taciz edildikleri de İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) gibi kurumların raporlarında da açıkça belirtilmiştir.

Açıklamanın devamında, “En büyük kanıt ya da belge, işkenceyi savunduğunuz günleri size hatırlatmak olacaktır. Çıplak arama uygulaması, bir insan hakkı ihlali ve cinsel işkencedir. Hiçbir açıklama sizin bu suçu işlediğinizi aklayamaz. Kimse bizden bu işkence karşısında susmamızı beklemesin. Kimse bizden Adalet Bakanlığının, ‘yasal kılıfa’ büründürerek örtbas ettiği bu uygulamaları kabul edeceğimizi sanmasın.

HDP’li kadınlar olarak, cezaevlerinde yaşanan çıplak arama dayatması karşısında mücadele etmeye, sesimizi her yerde yükseltmeye devam edeceğiz. İktidarın bu insan onuruna yakışmayan politikalarını gerek yurt içi gerekse uluslararası platformlarda teşhir edeceğiz. Bir kez daha söylüyoruz, başta Adalet Bakanlığı olmak üzere, iktidar ve yetkileri cezaevlerinde uygulanan çıplak arama işkencesine derhal son vermelidir.” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu