Güncel

HDP: Öcalan’a Özgürlük

İstanbul: Taksim HDP İlçe binasında bugün ( 15 Temmuz) , Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması için, aralarında HDP İstanbul milletvekili Garo Paylan’ın ,Tutuklu Ailelerle Dayanışma Derneği’nin, HDK İlçe Koordinasyonunun katıldığı bir basın açıklaması yapıldı.

İlk sözü alan HDK yetkilisi: “ Abdullah Öcalan’a karşı yapılan tecrit kabul edilemez. Bu yüzden tüm duyarlı, demokrat, devrimci inanları Pazar günü ( 19 Temmuz) saat 18.00’da Aksaray’da yapılacak olan mitinge bekliyoruz.” Dedi.  Ardından TUHAD sözcüsü : “ 5 Nisan’dan beri Sayın Öcalan HDP yetkilileri ile görüşemiyor. 21 Temmuz’dan bu yana avukatları ile de görüştürülmeyen Öcalan bir tecrit baskısı altında. Keyfi bir biçimde ailesi ile de görüştürülmüyor. Tecrit Öcalan’a aslında tutsak edindiği günden beri sistemli bir biçimde uygulanıyor. Öcalan’a uygulanan tecrit aslın da Kürt halkına uygulana tecrittir. Önümüzde ki süreçte bir dizi eylem ve etkinlik olacak. Aksaray’da ki eylem bunun başlangıcıdır. Bu süreçten sonra Öcalan’a özgürlük istiyoruz.” Konuşmasını Aksaray’da yapılacak olan eyleme çağrıda bulunarak sonlandırdı.

Konuşmaya HDP İstanbul sözcüsü devraldı: “ Sözlerime başlamadan önce 14 Temmuz günü Diyarbakır’da açlık grevinde şehit düşen yoldaşlarımızı anarak BAŞLAMAK İSTİYORUM. Aynı zamanda Rojava devriminin yıldönümü. Coşkuyla selamlıyoruz.. Sayın Öcalan tutsak olduğu bir yerde demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. Bu yüzden Öcalan’ın özgürlüğü için bizlerde mücadeleyi yürüteceğiz. Müzakerenin devamı için de Öcalan’ın özgürlüğü zorunludur. Sayın Öcalan’sız bu süreç yürüyemez. Bizler yeniden acıların yaşandığı, evlere cenazelerin geldiği bir süreç istemiyoruz. Hem bölgede hem de Türkiye’de demokrasinin inşası için sayın Öcalan’ın özgür bırakılması ilk adım olmalıdır” dedi.

Son olarak HDP İstanbul Milletvekili  Garo Paylan söz aldı:. “Barış süreci bizi yeni yola girildi diye heyecanlanmıştık. Fakat saraydan RTE’ dan bu iradeye karşı bir duruş sergilendi. Bu duruş hem AKP’YE, hem Türkiye’ye kaybettirmiştir. Türkiye toplumu barış istiyor. Barın koalisyonun kurulmasını istiyoruz. Barışın en büyük temsilcisi Sayın Öcalan’ın özgür olması gerekmektedir” dedi. Basın açıklaması Aksaray’da Pazar günü  yapılacak olan eyleme çağrı yapılarak son buldu. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu