Güncel

HDP: “Öcalan’a Özgürlük”

İstanbul: Halkların Demokratik Partisi (HDP)  İstanbul İl Örgütü bugün düzenlediği bir basın toplantısıyla “Barış İçin Öcalan’a Özgürlük Platformu” tarafından düzenlenen imza kampanyasına desteğini açıkladı.

Gerçekleşen basın toplantısında ilk sözü HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Şamil Altan aldı. Altan konuşmasında, ‘013 Newroz’unda Abdullah Öcalan tarafından gerçekleşen çağrı ile başlayan süreçte, PKK güçlerinin attığı adımlarla beraber bir umut var olsa da sürecin ilerlemediğinin görüldüğünü belirterek “Görüyoruz ki, Öcalan büyük bir çaba göstermekte. Ancak hükümetin kendi fraksiyon mücadelesi barışı gündemden düşürmüştür” denildi.

Şamil Altan’ın konuşmasının ardından ise basın açıklamasını HDP İstanbul İl Örgütü adınaSema Anıl okudu. Anıl; basış süreci ile silahların sustuğunu, ancak savaşı var eden nedenler ortadan kalkmadan silahların yeniden devreye girmeyeceğinin garantisi olmadığını belirterek, Öcalan’la yapılan görüşmelerin müzakereye evirilmesi çağrısında bulundu.

Kürt halkının Öcalan’ı sahiplendiğini ve onun özgürlüğünü kendi özgürlüğü saydığını belirten Anıl; “Sayın Öcalan’ın özgürlüğü, bu uzun savaşın yarattığı acıların giderilmesi ve halklarımızın eşitlik temelinde kardeşleşmesi için de atılabilecek en önemli adımdır” diyerek, “Barış İçin Öcalan’a Özgürlük Platformu” tarafından başlatılan kampanyaya HDP olarak aktif destek vereceklerini ifade etti.

Basın toplantısı, HDP yöneticilerinin imza metnine imzalarını atmalarının ardından sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu