Güncel

HDP Rize-Artvin Konferansı’nı gerçekleştirdi

Artvin: HDP, HDP ve HDK’nin 15-17 Ocak 2016 tarihlerinde gerçekleşecek merkezi konferansları öncesi dün Hopa’da Rize-Artvin Konferansı’nı gerçekleştirdi.

HDP; 15 Ocak’ta Kadın Meclisleri Konferansı, 16 Ocak’ta HDK Konferansı ve 17 Ocak’ta da HDP Konferansı’nı gerçekleştirecek. Konferanslar öncesi ülke genelinde 51 noktada alt konferans örgütleyen HDP dün (27 Aralık) Artvin’in Hopa ilçesinde Rize-Artvin bölge konferansını gerçekleştirdi.

Hopa İş Merkezi’nde bulunan Titanik Restoran’ta gerçekleşen konferans için salona “Yarını bugünden kuracağız” yazılı pankart asılırken konferans emek, demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başladı. Özgür Gelecek okurlarının da katıldığı konferans “Genel Siyasal Süreç” ve “Örgütlenme” başlıkları altında iki bölümde gerçekleşti.

 

“Süreci daha örgütlerle karşılamak gerekiyor”

İlk bölümde HDP MYK üyesi Saruhan Oluç siyasal sürece dair değerlendirmelerde bulundu. 2 senede 4 seçim geçirdiklerine dikkat çeken Oluç, bu nedenle HDK/P’nin örgütlenmesi noktasında ciddi eksiklikler yaşadıklarını söyledi. Oysa böylesi süreçlerde açığa çıkanın çok daha güçlü il ve ilçe örgütlenmeleri, kadın ve gençlik meclisleri olduğunu belirtti.

hdp rize artvin konferansii2HDP’nin 7 Haziran’da somutlanan 6 milyonun seçtiği parti olmanın ötesinde çok daha geniş bir kitlenin umudu haline geldiğini belirten Oluç, resmi olarak 24 Temmuz’dan itibaren savaş sürecine yeniden bir başlangıç yapılmış olarak görünmesine rağmen aslında 2013 Kasım ve 2014 Ekim aylarında devlet kurumları tarafından yapılan toplantılarla aslında çoktan bir savaş hazırlığına girişilmiş olduğuna dikkat çekti. Bu süreci daha güçlü örgütlerle karşılamanın önemine değindi.

Daha sonra kadınlara 7, erkeklere 5’er dakikanın ayrıldığı tartışma bölümünde çok sayıda katılımcı söz alarak hem özyönetimler hem HDP’nin önümüzdeki süreçte nasıl tavır alacağına dair hem değerlendirmelerde bulundular hem de Oluç’a sorular yönelttiler. Tartışmaların ardından ara verildi.

Ara sonrası başlayan “Örgütlenme” gündemine ilişkin ilk olarak HDP MYK üyesi Çiğdem Özer bir sunum gerçekleştirdi. Karadeniz bölgesinde örgütlenmenin zorlukları ve buna karşı geliştirebilinecek politikaları tartışan katılımcılar son olarak merkezi konferanslara katılım konusunda delege belirledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu