Güncel

HDP saldırılarını ve Berkin’in katledilmesini protesto etti

İzmir: HDP Fethiye’de kendilerine dönük faşist saldırıları ve Berkin Elvan’ın katledilmesini protesto etti.

HDP İzmir İl Örgütü Dikili ile başlayan ve en son Fethiye ve Elbistan’da HDP’lilere, seçim bürolarına, il binalarına dönük faşist saldırıları protesto ederken bu sabah saatlerinde yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın katledenleri protesto etti.

Konak’ta “Irkçı faşist saldırılar bizi yıldıramaz” ve “Berkin Elvan da öldürüldü katil devlet hesap verecek”, “Irkçılığa faşizme karşı yaşasın halkların eşitliği” ,HDP imzalı pankartlar açarak sloganlar eşliğinde eski Sümerbank önüne kadar yürüdü.

Faşizme karşı omuz omuza”, “Şehit namirin”, “Berkin Elvan ölümsüzdür” “ Berkin Elvan’ın hesabı sorulacak” vb sloganlar atan ve Berkin Elvan ölümsüz yazılı Berkin’in resimlerini taşınan eylemde pek çok devrimci demokrat ilerici kurumda destek verdi.

Irkçı saldırılar karşısında geri adım atılmayacağını ve çok daha fazla çalışacaklarını belirten HDP’liler adına İzmir İl Başkanı Cavit Uğur, HDP’ye dönük yapılan saldırıları özetleyerek, Fethiye’de tabelalarının indirilmesinin saldırganları cesaretlendirdiğini vurguladı.

Uğur, yaşanan saldırılar karşısında suskunluğunun dikkat çekici olduğunu belirterek, özellikle İzmir’de yapılan saldırılara bir kınama açıklaması bile yapmayan CHP’nin tavrının, saldırıları destekleme mahiyetinde olduğunu dile getirdi.

Uğur’un ardında söz alan HPD İzmir Büyükşehir Eşbaşkan Adayı Osman Özçelik ise Urla’da yapılan saldırıyı hatırlatarak, Urla’daki seçim müziğinin tahrik edici bulunduğu gerekçe gösterildiğini belirti.

Özçelik, Fethiye’de HDP tabelasının indirilmesinin kabul edilebilir olmadığını dile getirerek daha çok çalışarak saldırganlara ve organize edenlere ders verilemesi gerektiği mesajı vererek açıklamasını sonlandırdı.

Eylem sloganlar eşliğinde oturma eylemi şeklinde devam etti. Ardından HDK Gençlik Meclisinin Berkin Elvan için Sevinç Pastanesine yaptığı çağrı ile eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu