Güncel

HDP, siyasi soykırım operasyonlarına karşı yılmayacağını vurguladı

HDP İstanbul İl Örgütü, partilerine yönelik gözaltı saldırılarına karşı Kadıköy ilçe örgütü önünde açıklama gerçekleştirdi.

25 Eylül sabahı Kobane eylemleri bahane edilerek yapılan operasyonlarda 20 HDP’li siyasetçi gözaltına alınmıştı. Yapılan gözaltıların ardından birçok ilde protesto eylemleri düzenlenmişti. Protesto eylemlerinin biri de bugün HDP Kadıköy İlçe Binası önünde gerçekleştirildi. Eylemde yapılan saldırılara karşı HDP’nin dik durmaya devam edeceği vurgulandı.

Eylem öncesi ilçe binasının önü polis ablukası altına alınırken eyleme HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Elif Bulut, Erdal Avcı ile birlikte aralarında Partizan, Yeni Demokrat Gençlik (YDG), Yeni Demokrat Kadın (YDK), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Birleşik Devrimci, Devrimci Öğrenciler Birliği (DÖB), Gençliğin Devrimci Güçleri (Dev-Güç) ve Halkevleri ile çok sayıda kişi katıldı.

Açıklamaya katılanlar üzerinde “Em bi hev re” ve “Genç başladık genç bitireceğiz” yazılı önlükler giyerken, açıklamada sık sık “HDP halktır halk burada”, “Direne direne kazanacağız” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı atıldı. Gençlik Örgütleri de eyleme “Gökyüzünü mezar edenleri tarihin çöplüğüne gömeceğiz” yazılı pankartla katıldı.

Eylemde ilk olarak HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı konuştu. Avcı şunları ifade etti:

Bu partinin milletvekilleri cezaevine atmadınız mı? Dağda olmasın, mecliste olmasın. Peki nerede olsun bu halk? Ne yapmamızı istiyorsunuz? Cumhurbaşkanının bize söylediği şey şudur. ‘Susun’, size neyi layık görüyorsak kabul edin’. Bütün ülkeyi AKP ve MHP’ li yapacağınızı mı düşünüyorsunuz? Bir an önce arkadaşımızın serbest bırakılmasını ve bir an önce çözüm sürecinin başlatılması gerekir. Bunlar devam ettikçe bizler de baskıları, gözaltıları protesto edeceğiz” dedi.

“Asla vazgeçmeyeciz”

Avcı’nın ardından konuşan Elif Bulut ise iktidarın Kürtleri, Alevileri, kadınları, Ermenileri düşman gördüğünü vurgulayarak ezilen herkesin sesi olmaya devam edeceklerini ifade etti:

Ülkesindeki herkesle düşman bir iktidar var. Bu ülkede özgürce yaşayabilecekken neden bu eylemlere ihtiyaç var? Neden bu ülkenin vatandaşı gözaltına alınarak helikopterlerden atılıyor? Bizler hak mücadelesi veren insanlarız. Yoldaşlarımızı cezaevine atabilirsiniz. Ama yoldaşlarımız serbest olana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bu sabah yine Kars’ta arkadaşlarımızı gözaltına aldılar. Şevin Alaca kelepçelenerek gözaltına alındı. Çünkü kadınlardan, kadının gücünden korkuyorlar. Asla vazgeçmedim asla vazgeçmeyeceğiz. Bu ülkenin topraklarına faşizmin yerleşmesine asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu ise Erdoğan’ın ‘Zaten ya dağdalar, ya sokaktalar’ sözünü hatırlatarak sokakta olmaya ve gerçekleri haykırmaya devam edeceklerini söyledi. HDP’nin yeni yaşamı örmeye devam edeceğini de vurgulayan Uğurlu şunları söyledi:

AKP bavulu hazırlanmış bir iktidardır. Bir bakalım bu bavulda ne var. Bu bavulda Libya var, Kobane var. DAİŞ’e destek var. Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki savaşı tırmandıran bir iktidar var. İktidar bu şekilde toplumu daha çok karşı karşıya getirmek istiyor, HDP ile yan yana gelmeyi engellemeye çalışıyor. Sizin bu ırkçı politikalarınız artık tutmuyor. Tüm dünya sizi yazıyor. Ben Türkere çağrı yapmak istiyorum. Kürtler, Ermeniler kardeşimizdir deyin. Bu suça ortak olmayın. Biz son sözümüzü söylemedik. Kazanan biz olacağız. Buradayız, ayaktayız ve yeni yaşamı örmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Açıklama ardından kitle oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu