Güncel

HDP yalnız değildir

İstanbul:HDP’ye yönelik saldırılara dair imza kampanyasına dair bugün (15 Mart) basın toplantısı düzenlendi. La Martine Otel’de bir araya gelen imzacılar, konuya ilişkin açıklama yaptılar.

HDP yalnız değildir” çağrısıyla toplanan akademisyenler, yazarlar, sanatçılar ve gazetecilerin imzasının bulunduğu imza metninde “Halkların Demokratik Partisi (HDP) ülke çapında seçime katılan, demokrasiyi zenginleştiren farklı bir sesi ve sözü dillendiren bir partidir. HDP’nin seçim çalışmaları sistemli olarak engellenmekte, partinin düzenlediği toplantılar sistemli olarak örgütlü bir gücün saldırısına uğramaktadır. Medyaya yansıyan ve yansımaıan irili ufaklı pek çok saldırı ve linç girişimi durumun somut kanıtlarıdır” şeklinde ifadelere yer verilirken HDP’ye yönelik saldırılara dair “Her partinin özgürce seçim çalışması yapabilmesi hukuk devletinin vazgeçilmez ilkesidir. Hükümeti, anayasal görevine sahip çıkmaya çağırıyoruz: saldırganları yargı önüne çıkarmalı ve bundan sonra olası bütün saldırıları önceden engelleyecek önlemleri acilen almalıdır. Zorbalık ve demokrasi bir arada var olamaz” diye hükümete ve bütün partilere çağrı yapıldı.

İmza metnini okuyan Oya Baydar’ın ardından imzacılar, HDP’ye yapılan saldırıların sadece bir siyasi partiye yapılan saldırı olmadığını, bunların ırkçı saldırılar olduğunu belirterek HDP’nin bir köprü görevini gördüğünü ifade ettiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu