Güncel

HDP Yolsuzluğa Karşı Yürüdü!

Bursa: HDP Bursa İl Örgütü, AKP Hükümetinin yaptıkları yolsuzlukları gerçekleştirdikleri yürüyüşle protesto ederek, hükümeti istifaya çağırdı. 5 Mart günü saat 18.30′da Kent Meydanı’nda toplanan kitle “Temiz siyaset, demokratik secim” pankartı açarak yolun bir yönünü trafiğe kapatarak Fomara Meydanı’nda bulunan AKP Bursa İl Binası’na yürüdüler.

Yol boyunca yolsuzlukları protesto, Rojava’daki süreci selamlayan ve Gezi İsyanı ile başlayan “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” vb. sloganlar sık sık atıldı.

Yürüyüş esnasında kitle içinde, PKK önderi Abdullah Öcalan ile ilgili sloganlar atılırken, polisle de gerginlik yaşandı.

Fomara Meydanı’nda basın açıklamasını okuyan HDP Bursa İl Başkanı Nuri Aysever Başbakan Tayyip Erdoğan’ın AKP Hükümetinin meşruiyetini yitirerek siyasal ömrünü tamamladığını söyledi.

Aysever, “Erdoğan hükûmeti ile ülkeyi 2002′den beri ittifak halinde yönettikleri Gölün Cemaati arasında baş gösteren iktidar kavgasından ortaya saçılan gerçekler, Başbakan ve ailesi, bakanları ve onların yakınlarının halklarımızın alın teri ve emeğinden sağlanan kamu kaynaklarını hiçbir ahlaki kayıt tanımaksızın zimmetlerine geçirdiklerini ve paylaştıkların ortaya koyuyor.” kaydetti.

Türkiye’nin çözümsüz olmadığını, demokratik çıkış yolunun, hükümetin istifası, Seçim ve Siyasi Partiler Yasalarının demokratikleştirilmesi ve barajsız şekilde seçime gidilmesi olduğunu bildiren Nuri Aysever, herkesi, hep birlikte Türkiye’de halkların barışını, demokrasiyi ve eşitliği kurmak ve adaleti sağlamak için mücadeleye çağırdı.

Eylem sürecinde bir kaç ırkçı faşist tarafında provokasyon gerçekleştirmek istendi, ancak kitle bu provokasyona gelmedi.

Eylem olaysız bitti.   

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu