Güncel

HDP İzmir adaylarını açıkladı

İzmir: HDP İzmir belediye başkan adaylarını dün (1 Şubat) açıkladı. Tepekule Kongre Merkezi’nde toplanan HDP bileşenleri “Kentimizi de kendimizi biz yöneteceğiz” şiarıyla İzmir adaylarını açıkladı.

Toplantı salonununda “Jin jiyan azadi”, “biji yek buna gelan”,” yaşasın halkların kardeşliği”, “LGBTİ hakları insan haklarıdır” vb. çok sayıda HDP imzalı pankartlarla süslenmişti. Program bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Tanıtıp etkinliğinde bir araya gelen kitle tüm konuşmalarda olduğunu gibi giriş konuşmasında da Rojova’da direniş selamlandı. Bu sırada “Serkan Tosun ölümsüzdür” sloganları yükseldi.

Ardın HDP İzmir İl Eş Başkanları Dilek Bakış ve Cavit Uğur söz aldı.

 Eş Başkan Cavit Uğur iktidarın pisliğinin ortaya döküldüğünü, mevcut sistem partilerinin İzmir’in bir mal gibi düşünülerek marka kent yapılmak istendiğini, böyle ifade edildiğini dile getiren konuşmasında, İzmir’in her alanının birilerine peşkeş çekildiğini vurguladı. Uğur, artık HDP’nin burada olduğunu, birleştirici gücünün önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Uğur’un konuşmasından sonra tüm HDP bileşenleri nin yöneticileri sahneye çıkarak selamlama konuşması yaptı. Ardından İzmir’in çoğu belirlenen 30 ilçenin adaylarının tanıtımına geçildi.

Adaylar selamlama konuşmaları yaparak artık HDP çatısı altında birlikte çalışmanın önemine vurgu yaptı.

Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayları Pınar Türk ve Osman Özçelik sahneye çıkarak konuşmalarını yaptı.

Gezi direnişi döneminde tutuklanan Türk, devrim şehitlerini selamladıktan sonra, Gezi direnişinde yaşananları hatırlatarak başladı sözlerine. Gezi’de sokağa çıkan herkesin en az bir nedeni olduğunu ancak Gezi’de sokağa çıkan, barikat başında çatışan kadınların ise çok fazla nedeni olduğunu dile getirdi ve seçim çalışması yapılırken 8 Mart’ı örgtülemek gerektiğini ifade etti. Bu sırada salonda “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları attı.

Sözü daha sonra Osman Özçelik söz aldı.

Özçelik, “Artık söz zamanı değil eylem zamanı. Seçimde kapı kapı, ev ev, mahalle mahalle dolaşmalıyız. Birlikte bütün gücümüz çalışmalıyız. İzmir’de göstereceğimiz başarı ilerde birlikte yapacağımız işlerin ölçütü olabilir. Demokratik özerkliği yerelde örgütleyerek oluşturabiliriz. Yaşasın Türkiye halklarının kardeşliği” dedi.

HDP İzmir’in ardından ise Muğla adaylarını tanıttı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu