Güncel

HDP’den “Berkin son olsun, barışa yol olsun!” şöleni

HDP’den “Berkin son olsun, barışa yol olsun!” şöleni

İstanbul: 17 Mart akşamı Halkların Demokratik Partisi’nin “Berkin son olsun, barışa yol olsun”  şiarıyla düzenlediği şölene yüzlerce kişi katıldı. Şölene İstanbul Belediye Eş Başkan adayı Sırrı Süreyya Önder, BDP İstanbul Eş Başkanı Emrullah Birgül, HDP İl Eş Başkanı Şamil Altan, HDP İl Eş Başkanı Deniz Polat ve beraberindeki heyet de katıldı.

Yüzlerce kişinin katıldığı şölende duvarlara “Rojava devrimdir, devrim engel tanımaz”  dövizleri asılırken “Roboski’nin faili, Berkin’in katili”  dövizleri de açıldı ve “Çocuklar uyurken susulur, ölürken değil” yazılı pankart açıldı. Etkinlikte Burhan Berken ve Grup Vardiya da sahne aldı.

Şölen açılış konuşmasında, “Gezi isyanında eli kanlı devletin katlettiği Berkin Elvan’ı halkın uğurlamasına dahi izin verilmedi. Kitleye yeni ölümlere sebebiyet verecek şekilde saldırıldı yine. Ama bu saldırılar ve baskılar barış, eşitlik ve özgürlük mücadelemizin önüne geçemeyecek. Berkin Elvan mücadelemiz de yaşıyor ve anısı her daim bize ışık tutacaktır” denildi.  

Şölende HDP İlçe Eş Başkanı Deniz Polat da bir konuşma gerçekleştirdi. Polat, Kadıköy’ün Gezi İsyanı’ndan sonra direnişin bir simgesi olduğunu ve HDP’nin de bu direnişin bir parçası olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirtti.

Şile’de düzenlenen mitinge katıldığı için şölene gecikmeli gelen Sırrı Süreyya Önder’i kitle coşku ile karşıladı. Önder yaptığı konuşmada Gezi İsyanı’nda gençlerin, kadınların, erkeklerin ve tüm kesimlerin ele ele olduğunu belirtti. Konuşmanın ardından kitle Önder’i kitle coşkuyla uğurladı. 

Konuşmanın ardından şölen sona erdi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu