GüncelManşet

HDP’den Kadıköy’de Miting Gibi Açılış!

İstanbul: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy’de İrtibat bürosu açılışı gerçekleştirdi. Miting havasında gerçekleşen açılışa katılan bini geçkin insan Boğa Meydanı’nı miting alanına çevirdi.

Davul zurna eşliğinde halaylarla başlayan açılışa Kadıköy Belediyesi Eşbaşkan adayları Mukaddes Çelik ve İsmet Sadıkoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Sırrı Süreyya Önder’,n yanı sıra Ümraniye, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Maltepe, Şile, Beykoz, Tuzla, Ataşehir Eşbaşkan adayları ile SYKP, EMEP, BDP, ESP, LGBTİ Temsilcileri ve Çerkez Soykırımı Kabul Edilsin İnisiyatifi katıldı.

LGBTİ Temsilcileri ve Çerkez Soykırımı Kabul Edilsin İnisiyatifi katıldı.

Açılışta ilk sözü BDP İstanbul İl Başkanı Emrullah Bingöl aldı. Bingöl’ün Kürtçe yaptığı konuşmanın ardından ise Kadıköy Belediyesi Eşbaşkan adayı Mukaddes Çelik bir konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada HDP’nin halkın sözcüsü, barışın ve adaletin partisi olduğunu belirten Çelik HDP’yi neo-liberal saldırılara ve kentsel dönüşüme karşı bir halk hareketi olarak niteledi. “gücümüzü ve enerjimizi sokaklarımıza, komşularımıza, iş yerlerimize taşımalıyız” çağrısıyla son bulan konuşmanın ardından ise sözü İsmert Sadıkoğlu aldı. “Yerelden ve yerinden yönetme sözümüzü yineliyoruz” diyen Sadıkoğlu’nun konuşmasının ardından Siirt Belediye Eşbaşkan adayı Tuncer Bakırhan söz aldı.

 

“HDP 1 değil, 100 yaşındadır”

Konuşmasının ilk bölümünde Kürtçe konuşan Bakırhan devamında ise Kürt halkının İstanbul’daki işçi ve emekçilere selamlarını iletti. Sürecin gelişimi için batı illerinde mutlaka kazanım elde edilmesi gerektiğini vurgulayan Bakırhan; “HDP bizim de partimizdir. HDP bizim geleceğimizdir. Emekçilerin, yoksulların, Türklerin, Araplerin hepimizin evidir.” dedi ve şunları söyledi: “HDP Türk ve Kürt halklarının ortak mücadelesinin çatısıdırt. Bir yıllık bir parti diyorlar ama bir değil 100 yaşındadır. Tohumunu Mustafa Suphi’lerin tohumunu ektiği bir partidir. İşkencehanelerde ser verip sır vermeyenlerin, idam sehpalarında ‘yaşasın halkların kardeşliği’ diyen Denizlerin, Mahirlerin partisidir.”

Sonraki sözü ise SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan aldı. Turan ayakkabı kutuları ile yapılan siyasetin bittiğini belirterek AKP’nin toplumsal kutuplaşmayla örgütlendiğini kaydetti.

 

hdp-kadikoy-acılıs 1“Mazlumun yanında olup mazluma göğüs gereceğiz”

Son olarak kürsüye ise HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Sırrı Süreyya Önder çıktı. Önder yaptığı konuşmada seçimlere iki partinin girdiğini belirterek “Bir tarafta düzen partileri var, bunların ortak özelliği kapalı kapılar ardından siyaset yaparak halkın iliğini kurutmak”  olduğunu belirterek kentsel dönüşümle şehrin talan açıldığını vurguladı.

Yoksullara bedava su dağıtacağız dedikleri zaman olanak nerde diye kendilerini sorulduğuna değinen Önder; AKP’nin 11 yıllık İstanbul pratiğinde katrilyonlarca lira harcama yaptığını ve bunların %80’ini de 8 mütahite yapıldığını belirtti. Sadece bir mütahite verilen rüşvetin 6 miyar dolar olduğunu belirten önder “ödenek yok diyenler, bu paranın yarısı ile 10 yıl boyunca şehrin yoksullarına bedava su verilebilir” dedi.

BDP-HDP vekilleri ile birlikte milletvekilliği tanımının değiştiğini ifade eden Sırrı Süeryya Önder diğer vekillerin halkın yanında olmadıkları için kendilerine hayıflandığının altını çizerek “11 bin siyasetçimizi tutsak verdik. İlk gazı yemeden size gaz attırmadık. Bizim tarihimiz yalın ve berrak: Mazlumun yanında olma, mazluma göğsünü germek” dedi.

İstanbul’u Betonistan’a çevirildiğini belirten Sırrı Süreyya Önder’in konuşmasının ardından son bulan açılış etkinliğinden sonra Arnavutköy’e açılışa gitmek isteyen HDP otobüsüne ise faşistler saldırdı. Rıhtım Caddesi üzerinde otobüsün önünü kesin faşist güruhun saldırısında polis araya girerken yaralanan da olmadığı belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu