Güncel

HDP’li Beştaş’tan Bakan Soylu’ya “Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü” soruları

HDP Milletvekili Beştaş, İçişleri Bakanı Soylu’ya, Takviye Hazır Kuvvetler Müdürlüğü’nün neden ve hangi ihtiyaçtan kurulduğunu sordu.

HDP Grup Başkanvekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Cumhurbaşkanı kararı ile kurulan Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğüne ilişkin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi verdi.

Beştaş, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 20 Ağustos’ta imzaladığı 2844 sayılı kararda “İstanbul ilinde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı olarak Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü kurulmasına” karar verildiğini hatırlattı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü bünyesinde de 2018 yılında Ankara Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü’nün kurulduğunu anımsatan Beştaş, bizzat Soylu tarafından yapılan açıklamada, Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü’nün, Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanlığı’na bağlı olacağı ve doğrudan Ankara’dan görevlendirilecek müdürlükler bünyesinde Ankara’da ve İstanbul’da toplam çevik kuvvetten seçilecek binbeşyüz polisin görevlendirileceğini hatırlattı.

Yine bu müdürlüğün kurulması ile yakın illerden İstanbul ve Ankara’ya Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü’nden  polislerin gönderileceğini söyledi.

Çok sayıda polisin yanı sıra yakın zamanda bekçilere silah yetkisinin verildiğini, valiliklerin jandarma kuvvetini kullanması konusunda bir engel olmamasına rağmen neden ek birlik kurulduğu yönünde tartışmalar yapıldığını kaydeden Beştaş, “Kolluk görevlilerinin mevcut pratikleri bilinmekte olup bunun yanında takviye birliklerin ‘çevik kuvvet’ biriminden seçilecek olması bu kaygıların esas nedenidir.

Yine İstanbul’da kurulan Müdürlüğün Cumhurbaşkanı Kararnamesi yerine Cumhurbaşkanı Kararı ile kurulmuş olması da soru işaretleri arasındadır” dedi.

Beştaş, İçişleri Bakanı Soylu’nun şu soruları yanıtlamasını istedi:

■Neden 2018 yılı itibariyle “Takviye Hazır Kuvvetler” ülke gündemine girmiştir?

■İlki Ankara’da kurulan ve göreve başlayan Takviye Hazır Kuvvetler Müdürlüğü’nde kaç polis memuru görev yapmaktadır? Bu birlikler bugüne değin hangi illere hangi kapsamda göreve gitmiştir?

■Aradan geçen 2 yıl zarfında Ankara Takviye Hazır Kuvvetler Müdürlüğünde görevli kolluk görevlileri hangi illere göreve gitmiştir?

■Ankara Takviye Hazır Kuvvetler Müdürlüğü hangi çalışmaları yürütmüştür?

■Neden İstanbul Takviye Hazır Kuvvetler Müdürlüğü kurulmuştur? Bu Müdürlük hangi ihtiyaçtan doğmuştur?

■İstanbul Takviye Hazır Kuvvetler Müdürlüğü neden Cumhurbaşkanı Kararı ile kurulmuştur? Kararname ile kurulmama gerekçesi nedir?

■Müdürlüğün kararname ile kurulmamış olması yasal bir sorun teşkil etmiyor mu? Bu durum hukuk devleti ilkesine aykırı değil mi?

■Kurulan müdürlüğün kapsamı, müdürün emniyet teşkilatı içerisindeki konumu, nitelikleri, görev ve yetkileri neden belirtilmemiştir? Bunun özel bir sebebi var mı?

■Kurulan müdürlüğün yetki, görev ve işlevine dair ayrıntıya yer verilmeme nedeni durumun gerektirdiği şekillerde görev alabilmelerinin önünün açılması mıdır?

■İstanbul Takviye Hazır Kuvvetler Müdürü hangi yapıya bağlı olacaktır? Müdür kimin emir ve sorumluluğunda görev ifa edecektir? Denetim mekanizması ne şekilde oluşturulmuştur

■İllerde kurulan bu yapıların doğrudan merkeze bağlanmasının amacı nedir? Neden il emniyet müdürlükleri nezdinde bir teşkilat kurulması yerine doğrudan merkeze bağlı bir yapı tercih edilmiştir?

■Söz konusu takviye hazır kuvvetlerin Cumhurbaşkanı Kararı ile kurulmuş olması, kamuoyunda cumhurbaşkanlığının kendi ek birimlerini oluşturduğu yönündeki iddiaları desteklemiyor mu

■Türkiye’de polislerin yanı sıra jandarma ve silah yetkisi olan bekçiler hangi açıdan yeterli gelmemiş ve ek kuvvet ihtiyacı doğmuştur?

■Türkiye’de kolluğun orantısız güç kullanımı önemli sorun alanlarından olup kolluğa dair cezasızlık politikaları da hak ihlallerini artıran bir unsurdur. Bu doğrultuda takviye hazır kuvvetlerin görevleri sırasındaki iş ve işlemlerinden hangi birim sorumlu olacaktır? Bu birimleri kim denetleyecektir?”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu