Güncel

HDP’li Kaçmaz: Roboski katliamı’nın emrini kim verdi?

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, verdiği önergede tek soru sordu: Roboski Katliamı’nın emrini kim verdi?

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Roboski Katliamı’na ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Kaçmaz, önergesinde tek soru yöneltti:

“2011 yılında Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Roboski Köyü’nde yaşanan ve hafızalara Roboski Katliamı olarak kazınan katliamın emrini kim veya kimler vermiştir?”

Önergede, 28 Aralık 2011 gecesi, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu (Roboski) Köyü’nde Türk Hava Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçaklarının yaptığı bombardıman sonucunda 19’u çocuk olmak üzere 34 yurttaşın yaşamını yitirdiğini hatırlatan Kaçmaz, “Tarihe Roboski katliamı olarak geçen bombardımanın emir komuta zincirindeki hiçbir sorumlu yargılanmadığı gibi adalet arayışını sürdüren Roboskili aileler eylemlerinden dolayı çeşitli cezalara maruz kalmışlardır” dedi.

Bombardımanın ardından İnsan Hakları Derneği (İHD) ile İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneğinin (MAZLUMDER) ortak bir heyet oluşturarak bölgede incelemede bulunduğunu anımsatan Kaçmaz şunları kaydetti:

“İnsan hakları heyeti, Uludere’de 34 yurttaşın öldürülmesini yargısız infaz olarak değerlendirerek olayı toplu katliam olarak nitelendirmiştir. 2018 yılında HDP tarafından bir araştırma önergesi ile konu tekrar Meclis gündemine taşınmıştır. Olayın yeniden araştırılıp incelenmesi için verilen araştırma önergesine AKP’nin verdiği cevapta; ‘Roboski bombardımanı FETÖ terör örgütünün Türkiye’yi sivil katliamlar yapan bir ülke olarak göstermek üzere yaptığı komploların ilki ve en büyüklerinden biriydi’ denilerek Roboski Katliamını FETÖ’nün yaptığı iddia edilmiştir” dedi.

Kaçmaz, bu bağlamda “2011 yılında Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Roboski Köyü’nde yaşanan ve hafızalara Roboski Katliamı olarak kazınan katliamın emrini kim veya kimler vermiştir” sorusunun yanıtlanmasını istedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu