Kadın

HDP’li kadınlar Taksim’de yürüdü

 

İstanbul: HDP’nin İstanbul’daki 39 kadın eşbaşkan ve belediye meclis üyesi adayları, Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelerek Mis Sokak’a yürüdü. Yoğun yağmura ve soğuğa rağmen HDP’li kadınlar zılgıtlarla alkışlarla yürüdü ve Mis sokakta halaylar çektikten sonra kadın eşbaşkanlar tanıtılarak basın açılaması yapıldı.

Galatasaray Lisesi önünden başlayan coşkulu yürüyüş boyunca kadınlar, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Her yer Hevsel, her yer direniş”, “Yaşasın 8 Mart yaşasın mücadelemiz”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Kadınlar sokağa özgürleşmeye”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Jin jiyan azadi” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını Elif Bulut okudu. “Biz kadınlar özgür ve demokratik bir toplum istiyoruz. Bu yoplumu, yerel yönetimlerden başlayarak ellerimizler öreceğiz” diyen Bulut  “HDP’nin uyguladığı eşbaşkanlık sistemi anlatıldı. Fermuar uygulaması ile yerel seçimlere hazırlanan HDP’nin 39 ilçede 39 eşbaşkan ve 333 kadın meclis üyesi bulunuyor” dedi.

Bulut, “Kadınların mücadelesi dünde sömürücü baskıcı erkek devletin hedefindeydi. Müvadele içindeki pek çok kadın, polis asker şiddetini, işkenceleri, hapisliği, ölümü deneyimledi. Bugün de , kadın hareketi, tüm toplumsal muhalefetle birlikte hedefe konuyor. Birçok yol arkadaşımız cezaevlerinde. Onlara buradan selamlarımızı gönderiyoruz. Gezi’den Dicle’ye Hevsel’den Roboski’ye 8 Mart’ta tüm toplumun özgürlüğü ve kadınların kurtuluşu için  direnmeye devam edeceğiz” diyen Bulut’un ardından açıklama Kürtçe okundu.  

Eşbaşkan adaylarının tanıtımı ile devam eden etkinlikte, kadınların özgürleşme mücadelelerinde çok bedeller ödendiği vurgulanarak mücadele eden bütün kadınlara selam gönderildi. . Eşbaşkanların kısa konuşmalarının ardından etkinlik halaylar ve zılgıtlarla sonlandırıldı.

[widgetkit id=514]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu