Güncel

HDP’nin Aksaray’da yapacağı miting iptal edildi

İstanbul: Bugün HDP’nin Aksaray meydanda yapacakları miting bu sabah saatlerinde polis tarafından silahlı gaz bombalı saldırı sonucu ikisi ağır 5 kişinin yaralması ve 7 kişinin gözaltına alınmasının sonucunda yaşanacak provokasyonu engellemek için iptal edildi. BDP Fatih İlçe Örgütü Aksaray meydanda yaptıkları basın açıklaması ile mitingin iptal edildiğini açıkladılar.

Fatih BDP İlçe Eşbaşkanı Seyiri İpek basın açıklamasını okudu. İpek açıklamada, “Demokratik bir seçim süreci ile birlikte ezilenlerin, mazlumların, emekçilerin iradesini sandığa yansıtmak amacıyla yürüttüğümüz seçim çalışmaları, bu sabah itibari ile yapılan bir saldırı ve provokasyon girişimi ile engellenmek istenmiştir.” dedi.

BDP Gençliği, seçim sürecinde çalışma yürütürken, metropollerde yaşayan gençliğin uyuşturucu, fuhuş, çetecilik gibi kirli politikalara alet edilmesine ve asimilasyon politikalarına dönük bir meşru demokratik mücadeleyi geliştirmek için açılan çadıra sabah saatlerinde gerçekleşen saldırıyı protesto etti.

Aksaray’da yapılan açıklamaya Menice Çelik ve Turhan Yıldırım, BDP Fatih İlçe eş başkanları Murat Canoğlu ve Seyri İpek de destek verdi. Fatil İlçe Eşbaşkan adayı Murat Canoğlu bu tür saldırılara karşı meşru müdafaa haklarını kullanacaklarını ifade ederken hastanede tedavi gören arkadaşların bir an önce sağlıklarına kavuşması dileğinde bulunurken gözaltına alınan 7 arkadaşlarının en yakın zamanda serbest bırakılmasını istedi.

Açıklamanın ardından dağılmayan kitle sloganlar eşliğinde Sultan Ahmet’e doğru yürüdü. Beyazıt yakınlarında sivil polislerin havaya ateş açması ile kitle ara sokaklara dağıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu