GüncelManşet

HDP’liler Urla’dan Ayrıldı

 İzmir: 23 Şubat günü HDP İzmir İl Örgütü tarafından yerel seçim çalışmaları kapsamında Urla’da seçim bürosu açılışı yapmak isteyen HDP’liler polisin gözetiminde faşistlerin saldırısına uğramış, yedi kişi de yaralanmıştı.

HDP İzmir İl örgütü yaşanan saldırıyı protesto etmek amacıyla bugün seçim bürosunun açılışını yapmak amacıyla 250’yi aşkın araçlık konvoyla Urla’ya doğru yola çıktı. HDP büyükşehir belediye eş başkan adayları Osman Özçelik ve Pınar Türk, İzmir ilçe belediye eş başkan adayları ve HDP İl Eş Başkanı Cavit Uğur ile BDP İl Eş Başkanı Yusuf Kaya’da yer aldığı konvoyun önü Urla girişinde polis tarafından kesildi.

TOMA, çevik kuvvet ve yüzlerce sivil polisten oluşan yoğun bir yığınak yapan polis, kitlenin geçişine izin vermeyerek, “Sadece 100 kişinin geçişine izin veririz” dedi. Bunun üzerine binlerce kişi yolu trafiğe kapatarak oturma eylemi başlattı. Kitle, “Urla faşizme mezar olacak” sloganlarıyla tepkisini haykırıyor. İlçede faşistlerin “Urla’ya teröristler geliyor” şeklinde propaganda yaparak toplandığı öğrenildi.

Saat 15.00’e doğru faşistler ilçe merkezinde toplanmaya başladı. 15.30’a doğru polis kitleye gaz sıkmaya başladı. 200 kişilik faşit grup kitleyi provoke etmeye çalışıyor. Bu arada siyah giyimli iki kişi kitlenin üzerine ses bombası attı. HDP İzmir İl Başkanı Cavit Uğur ve BDP İzmir İl Başkanı Yusuf Kaya’nın, Urla’ya giderek seçim bürosu önünde bekleyen HDP’lilere bir açıklama yapması, kitlenin ise ilçeye girmeyeceği belirtiliyor. Polisin saldırıs sonucu 7 kişinjn gözaltına alındığı, gözaltıların da bir süre önce serbest bırakıldığı öğrenildi.

Öte yandan HDP, seçim bürosunun açılışını erteledi.

Gelişmeleri değerlendiren HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur “Bugün buraya seçim büromuzu açmaya geldik. Barış oluncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Urla’ya barışı getireceğiz. Burada yaşananlar utanç kaynağıdır” diyerek polis terörünü protesto etti.  Bu arada Urla’da olağanüstü hal dönemlerini andıran polis kontrolü ise sürüyor. Her caddesi abluka altında olan Urla’da seçim bürosunun önünde de Urla girişinde de bekleyen binlerce kişi ilçeden ayrıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu