Emek

Hedefleri FETÖ değil, grevleri engellemek!

Ülkede yükselen OHAL uygulamaları tüm hak ve özgürlüklerin karşısında durmaya devam ederken patronların işçi sınıfına karşı kullandığı silah olmaktan geri durmadı. OHAL ilanından bu yana işçiler tarafından gerçekleştirilen tüm direnişler, OHAL yasaklamalarıyla karşı karşıya kalmış, kolluk güçleri tarafından önüne geçilmiştir. OHAL’in ekonomiye kötü yansımadığını dile getiren Ekonomi Bakanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik yıkıntının faturasının işçi sınıfına kesildiğinden uzak bir üslupla patronların bekasından ötesiyle ilgilenmediğini açıklamaktadır. AKP hükümeti kendi yandaşları olan diğer egemen klikler arasındaki derin uçurumları daha fazla açmamak adına ekonomik darbelerden bir bütün korunmayı hedeflemekte vergiler, enflasyon ve işsizlik olarak işçi sınıfına yansıtmayı hedeflemektedir.

Devletin saldırılarını yoğunlaştırarak devam ettirdiği bugünlerde İstanbul Hadımköy’de bulunan fabrika önünde yaz kış demeden 195 gündür direnen Akkim işçileri, patronların OHAL’den aldığı keyfiyete karşı direnmeye devam ediyor. AKKİM işçileri Petrol-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılmıştı. AKKİM Yapı Kimyasallarında çalışan 100’e yakın işçi, istifa ettirilirken bir o kadar işçi işten çıkarıldı. İşçiler 195 gündür direnişe geçerken AKKİM’e ait olan AKDEMİR Makina diye firmadan işçi kaydırılarak makinaların durdurulmasının önüne geçmek için adım şirket yöneticileri tarafından adım atılarak işçilerin direnişi boşa düşürülmeye çalışılıyor. Sendikaya üye olmayı terörize bir hal olarak aktarmaya çalışan şirket yöneticileri, son çare olarak buna başvurdu.

OHAL ile birlikte artan işsizlik patronların güçlendirmesiyle devam ederken ucuz iş gücü anlamında büyük imkanlar sunuyor. Bu durum ise halk kitlelerini egemenlerin çıkarı doğrultusunda büyük bir çekişmeye, ekonomik bir çıkmaza ve büyük bir sessizliğe itmeye devam ediyor. Direniş patronların huzurunu kaçırmış olmalı ki yasal olmayan yollarla direniş kırılmaya çalışıldı. İşçilere atılan mesajlarda haklarından vazgeçmeleri durumunda rüşvet teklif edilerek işçiler arasındaki dayanışma ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Ancak Aralık 2016’dan bu yana haklarının birer birer alınmaya başlandığını ifade eden işçiler patronların menfaatlerinden ne kadar uzak bir pratikte oldukları noktasında yeterince deneyimli olduklarını ifade etmekten geri durmuyorlar.

Geçtiğimiz günlerde işçiler, fabrikada üretimin durduğu oranda direnişin kazanılacağını açıkladılar. Direniş tecrübelerinden yola çıkarak üretim araçlarının durmadığı yerde patronların gerilemeyeceğini gören işçiler “Şu anki aklım olsa şalteri indirirdim” diyorlar. İşçi sınıfı açısından tarihin bu dönemecinde üretim araçlarını durdurmak esasında yürütülen hak gasplarına, haksız savaşlara dur demek anlamına geliyor. Bugün hak gasplarına karşı sokağa greve çıkmayı hedefleyen işçi sınıfının karşısında OHAL uygulamalarının bulunması egemenler açısından doğallığında gelişen bir pratik olmasa gerek…

Dünyadaki ekonomik krizlerin sonucu olarak ortaya çıkan yönetememe krizi gün geçtikçe derinleşirken klikler arası mücadelenin ürünü olduğu iddia edilen OHAL esasında tüm ezilen unsurlara karşı kullanılan bir silah olarak halka yöneltildi-yöneltiliyor. FETÖ ile mücadele iddiasıyla ilan edilen OHAL işçilerin köylülerin Kürt halkının LGBTİ+’ların bir bütün ezilenlerin tüm hak ve özgürlüklerine yönelik saldırılarda kullanıldı. Ancak toplumun tüm ezilen unsurları şahsında yaşanan süreç, devletin sınıfsal kimliğini ortaya koymuştur. “Biz OHAL’i işverenler için, grevler olmasın diye uzatıyoruz” diyenlerin kimliği işçi sınıfı açısından açık ve nettir. OHAL uygulamaları sosyal yaşam alanlarını ortadan kaldırmayı hedeflemeye, ezilenlerin hak talepleri önünde engel olmaya devam ededursun işçi sınıfı hak gasplarına karşı örgütlülüklerini yükseltecek, üretim araçlarının durduğu yerde egemenlerin yaşam damarlarını kesmekten geri durmayacaktır. İşçi sınıfı tarihin bu dönemecinde AKP iktidarının kimliğini deneyimleyerek tanımıştır. OHAL ile işçi sınıfını durdurmayı hedefleyenler, OHAL ile birlikte tarihin çöplüğünü boylayacak işçi sınıfının örgütlü mücadelesi kazanacaktır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu