Güncel

Hekimler Tıp Haftası’nda sokaktaydı

İstanbul: İstanbul Tabip Odası’na bağlı hekimler Tıp Haftası vesilesiyle bugün(16 Mart) Tünel’den Taksim Meydanı’na gerçekleştirdiği yürüyüş polis tarafından engellendi.

Tünelde toplanan hekimler, “Sağlıkta dönüşüm yıkımına son”, “Yolsuzluk, yoksulluk düzenine son”, “Sağlıkta özelleştirmeye hayır”, “Nöbet ertesi izin hakkımızı istiyoruz” gibi taleplerin yer aldığı dövizlerin yanı sıra ses aracından çalınan marş ve şarkılarla Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Ayrıca yürüyüş sırasında, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Sağlık haktır, satılamaz”, “AKP sağlığa zararlıdır” sloganları atıldı.

Fransız Konsolosluğu önüne gelindiğinde kitlenin yürüyüşü, çevik kuvvet polisinin barikatıyla engellendi. Barikatın kaldırılması için görüşme yapan İstanbul Tabip Odası yetkilileri sonuç alınamaması üzerine valiliği aradılar. Valilikten de olumlu yanıt alınamaması üzerine, polis barikatını protesto eden konuşmaların ardından etkinlik burada gerçekleştirildi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Taner Gören, sağlık hizmetinin devlet tarafından yok edildiğini belirterek, “Beş dakikada doktorluk yapılamaz” dedi. Yasaların bunu dayattığını söyleyen Gören, doktorların hastaya bakmadığı gibi bir tablonun gerçeği yansıtmadığını, kendilerinin de en az 20 dakikalık muayene süresi istediklerini belirterek, “Sağlığı bitiren bu sistemin değiştirilmesini istiyoruz” dedi.

İstanbul Tabip Odası adına basın açıklamasını Dr. Feray Kaya okudu. Kaya yaptığı açıklamada, “Sağlık Torba Yasası” ile sağlık ortamının daha fazla zarar göreceğini belirterek, “Hasta ve hekimi karşı karşıya getiren, bedelini sağlık çalışanlarının şiddete uğrayarak ödediği bir sağlık sistemi kabul edilemez” dedi. Kaya konuşmasını hekimlerin çalışma koşullarının insanca bir şekilde düzenlenmesini talep ederek sonlandırdı.

Açıklamanın ardından hazırlanan çelenk Gezi İsyanında yaşamını yitirenlere atfedilerek polis barikatı önüne bırakıldı. Çelenge ayrıca Berkin Elvan’la simgeleşmesi nedeniyle ekmek konuldu. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu