GüncelManşet

Partizan: “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeni’yiz”

 

Toplumsal hafıza silinmeyecek sorulacak hesabımız var

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink bundan tam 7 yıl önce 19 Ocak 2007’de, devlet kurşunuyla arkasından vurularak katledildi. Ermeni milliyetine mensup olan ve her daim devletin gerçek yüzünü teşhir eden bir gazeteci-yazar, demokrat bir aydın olan Hrant Dink, her daim devletin hedefinde olan biriydi. Yaşamına dair hiçbir anlatımı yiğit komünist Armenak Bakır’a değinmeden geçmeyen Hrant, onun iyi bir öğrencisi olduğunu da gösterdi. Hrant’ta  yoldaşı Armenak gibi halkımızın yüreğinde yaşayacak.

Hrant Dink’in faşist Türk devletinin namlularının hedefi olmasının altında; resmi tarihin koskoca bir yalan olduğunu ortaya çıkarması vardır. Faşist TC’nin kurucusu Mustafa Kemal’in manevi kızı ve Dersim Katliamı’nda halka bomba yağdıran, “ilk Türk kadın pilot” Sabiha Gökçen’in, aslında Ermeni olduğu gerçeğini açığa çıkarması vardır. 1915 Ermeni Soykırımı’nın izini sürmesi, bu ülkenin topraklarında yaşayan Türk, Kürt, Ermeni tüm ezilen ulus ve milliyetlerin birlikte yaşamasına olan inancı ve bu uğurda verdiği mücadelesi vardır. Hrant Dink bu sebeplerle beraber işçi ve emekçilerin, ezilen milliyetlerin mücadelesini sahiplendiği ve katliamcı, baskıcı devletin, sömürü düzeninin kirli yüzünü her defasında teşhir ettiği için devlet eliyle katledilmiştir.

Devlet Hrant Dink’i katlettiğinde bir yandan tüm muhalif sesleri de bastırmak ve herkese gözdağı vermek istemiştir. “Gerçekleri söylemeyin, yazmayın, görmeyin; yoksa sonunuz onun gibi olur. Ermeniyseniz, Kürtseniz, Rumsanız, Süryaniyseniz; Müslüman değilseniz kendi inançlarınızı ve kültürünüzü yaşatmaya çalışmayın; yoksa sonunuz onun gibi olur…” Devlet tam da bu mesajı vermek istemiş, kitleleri bu şekilde tehdit etmiştir. Ancak Hrant’ın ölümünün ardından yüz binlerce insan, alanlara çıkarak “Faşizme inat, kardeşimsin Hrant”, “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeni’yiz” diyerek, Hrant’ı sahiplendi ve devlet şovenizmini bir kez daha parçaladı. Aradan geçen yıllar boyunca da onun öldürüldüğü yerde onu anmaya ve adalet istemeye devam etmektedir.

“Biz bitti demeden bu dava bitmez!”

Hrant’ın katledilmesinin ardından geçen 7 yılda davada hiçbir ilerleme olmadı. Katil Ogün Samast, hapishanede paşalar gibi bakıldı. 50 kiloda hapse giren bir katilden 100 kiloluk bir “tosun” yaratıldı. Devleti arkasına alan bu katilin, yüzünde her daim kirli ve alaycı bir gülümseme vardır. Diğer katil Yasin Hayal, götürüldüğü Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishane’de devrimci tutsaklar tarafından görüldüğü her yerde hak ettiği müdahaleyi gördü. Onunla aynı havayı soluyarak zehirlenmek istemeyen devrimci tutsaklar, darp edilerek hücrelerinden zorla başka hücrelere götürüldüler. Hayal bu süreç boyunca, “paşalar” gibi bakılmaya devam edildi/ediliyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde Trabzon’da tutuklanan Yasin Hayal’in kardeşi Osman Hayal ve Zeynel Abidin Yavuz isimli kiralık tetikçiler ise birkaç gün içerisinde tekrar serbest bırakıldılar.

Ancak asıl katillere hiçbir zaman dokunulmadı. Çünkü biliyoruz ki asıl katil; mahkemeleri, medyası ve ordusu ile faşist Türk devletidir. Hrant Dink, planlı ve soğukkanlı bir şekilde, medyasından, polisine; MİT’ten jandarmasına ve tüm illegal örgütlenmelerine kadar koordineli bir operasyonla katledilmiştir. Hrant’ın akıllarımıza kazınan boylu boyunca uzanmış fotoğrafı gözlerimizin önündeyken unutulmaması gereken bir şey daha vardır. Hrant Dink altı delik ayakkabısı ile onurluca ölürken, onu öldürenler bugün ayakkabı kutularına sakladıkları milyon dolarlarla onursuzca yaşıyorlar. Tarihi kanla, katliamla yazılan Türk Devleti; günümüzde de kendine muhalif olan her sesi katlederek,  bitirmeye, susturmaya çalışıyor. Devletin katliamcı yüzü gün gibi ortadayken, son dönemde yaptığı yolsuzlukları da gizleyememekte, hırsız, talancı, yalancı yönü gün gibi açığa çıkmaktadır.

Katledilişinin 7. yılında, “Faşizme inat, kardeşimsin Hrant” demek için, Hrant Dink’i bir kez daha anmak için, faşizme olan tüm kinimizle başta Agos’un önü olmak üzere her yerdeyiz! Asla unutmayacağız asla affetmeyeceğiz! Hrant’ın katili patron-ağa devleti er ya da geç hesap verecek!  PARTİZAN

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu