Güncel

“Her yer Hevsel, her yer direniş”

Ankara: Amed’teki Hevsel bahçelerinde 10 bin ağacın kesilerek TOKİ tarafından imara açılmak istenmesi ile ilgili başlatılan çadır eylemleri 1 haftayı doldururken HDK Ankara İl Meclisi bir basın açıklaması düzenleyerek Hevsel’e destek mesajı gönderdi. Yüksel caddesinde toplanan kitle “Gezi’den Hevsel’e direniş sürüyor” pankartı açarak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını okuyan HDK İl Meclisi yürütmesinden Nur Aytemur’un yaptığı açıklamada “Önce dilimizi, kültürümüzü yok etmeye çalıştılar şimdi de 8000 yıllık bir tarihe sahip olan Hevsel bahçelerini yok etmeye çalışıyorlar, kentin akciğer ve yeşili olan Hevsel bahçeleri TOKİ tarafından imara açıldı” şeklinde konuşurken “Sorun ‘üç beş ağaç’ değildir, mesele halka yönelik baskı ve zulüm meselesidir” diyerek devletin esasta ne yapmak istediği teşhir edildi.

 “Gezi’de ağaç neyse, Hevsel’de de odur. Hevsel’in yok edilmesine sessiz kalmayın” çağrısında bulunulan açıklama  “ Her yer Hevsel, her yer direniş” ,“Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atılarak sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu