GüncelManşet

Her Yer Kalekol Her Yer Gözaltı !

Amed: Van’ın Xaçort Mahallesi’nde bölgedeki karakol yapımlarını ve Rojava sınırına örülen hendekleri protesto eden kitleye polis müdahale etti.

Kitle yollara barikat kurarken, çok sayıda zırhlı araç ve TOMA yla mahalleye gelen polis, kitleye tazyikli su ile müdahale etti. Bazı sivil polislerin silahlarını kitleye doğrultması ve zaman zaman havaya ateş açması dikkat çekti.

Ardından sokak aralarında gözaltı yapmaya başlayan polis, aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu 9 kişiyi gözaltına aldı.

Polis mahallede haber takibi yapan DİHA muhabiri Kayser Tekin’i de coplayıp, tartaklayarak gözaltına aldı. Polisler muhabirin elindeki kamerayı da zorla aldı. Zırhlı araca konulan ve yol boyunca polislerin tehdit ve hakaretlerine maruz kalan DİHA muhabiri önce İpekyolu Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’ye, ardından ise Van Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Elinde kamera ve fotoğraf makinesi bulunmasına rağmen polisler tarafından eyleme katıldığı iddiası ile suçlanan Tekin, yaklaşık 3 saat boyunca sorgulandı. Tekin, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde muayene edilmesinin ardından serbest bırakıldı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu