Güncel

“HES ve Baraj Fuarı’na hayır”

H. Merkezi: 13 Şubat’ta İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek “Barajlar ve HES Yapım Teknolojileri Fuarı”nı protesto eden ve aralarında Munzur Çevre Derneği’nin de bulunduğu çok sayıda çevre örgütü, bugün Kadıköy’de bir eylem düzenledi.

Vadileri, kentleri, ormanları, dereleri HES ve barajlarla talan edenlere yapım malzemesi sağlayan tedarikçi şirketler 13-15 Şubat tarihleri arasında Yenibosna’da bulunan İstanbul Fuar Merkezi’nde “Barajlar ve HES Yapım Teknolojileri Fuarı” düzenliyor.

 

Fuarı protestoya çağrı

13 Şubat’ta bu fuarı protesto etmeye hazırlanan ve aralarında Loç Vadisi Koruma Platformu, Kuzey Ormanları Savunması, Karadeniz İsyandır Platformu, Munzur Çevre Derneği’nin de bulunduğu çok sayıda çevre örgütü ve devrimci, demokrat ve yurtsever kurumlar bugün Kadıköy’de fuarı protesto etmeye çağıran bir eylem düzenlediler.

Kadıköy Boğa’da biraraya gelen kitle, “Şirketlerin yalanına, doğanın talanına, HES ve Baraj Fuarı’na hayır” pankartını açarak Bahariye Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti.

Yol boyunca çevreciler, “Dereler özgürdür, özgür akacak”, “Köyüme, suyuma, kültürüme dokunma”, “Katil şirket, vadilerden defol” ve “Santral yapma boşuna, yıkacağız başına” şeklinde slogan attı.

 

“Doğa ve yaşam katillerine izin vermeyeceğiz”

Yürüyüşü Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda sonlandıran kitle, burada ilk olarak Gezi İsyanı’nda yaşamını yitirenleri andılar. Ardından yapılan basın açıklamasını çevre örgütleri adına Elif Alakır okudu.

İstanbul’da toplanacak olana “Barajlar ve HES Yapım Teknolojileri Fuarı”na tepki gösteren Alakır, “Vadilerimize, kentlerimize, ormanlarımıza giren ve onlara yapım malzemesi sağlayan tedarikçi HES’çi ve barajcı şirketler, 13 Şubat’ta İstanbul’da ‘Barajlar ve HES Yapım Teknolojileri Fuarı’nda DSİ’nin desteği ile bir araya gelip yaşamımızı nasıl katlettiklerini sergileyeceklermiş. Doğa ve yaşam katillerinin, İstanbul’da bu katliamı meşrulaştıracak bir fuar açmalarına izin vermeyeceğiz” dedi.

 

“60 işçinin katili bu fuardır”

Bu fuar ile iki bine yakın HES projesiyle doğal ve kültürel yaşamı bir bütün olarak yok etmenin amaçlandığını belirten Alakır, “HES’lerle yüksek gerilim hatlarını yerleşim yerlerinin üstünden geçirerek insanları lösemiye mahkum edenler, son iki yılda HES ve barajlarda 100’ün üzerinde işçiyi yaralayanlar, 60 işçiyi öldürenler, ‘Barajlar ve HES Yapım Teknolojileri Fuarı’dır” diye konuştu.

Eylemde fuara çağrı yapan bildiriler dağıtıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu