Emek

HEY Tekstil işçileri; Köle değil işçiyiz!

İstanbul: Devletin sermaye ile olan kapmaz bağı bir kez daha karşımızda! Peri’de baraj yapan LİMAK şirketine ordu tahsis eden, yürütme kararını uygulamayan şirketi koruyan devlet, HEY Tekstil işçilerinin patronlarını aylardır koruyarak sermayeden yana tavrını koymuş oldu.

Bunlara karşılık HEY Tekstil işçileri direnişlerinin 186. Gününde bugün saat 17.00’da Bakırköy Özgürlük Meydanındaydı.

İşçiler basın açıklamasından önce HEY Tekstil patronları Aynur-Süreyya Bektaş’ı tehşir eden bildiriler dağıttı.

Ardından meydana “Direne direne kazanacağız”, “işçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır” vb sloganlarla meydana kısa bir yürüyüş gerçekleştirdi.

İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Zeki Gördeğir, 9 Şubat’tan beri Aynur Bektaş ve Süreyya Bektaş tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldıklarını ve fabrikanın önünde direnişte olduklarını belirterek sözlerine başladı.

Gördeğir, “sadece İstanbul’da çalışan bizleri değil Türkiye geneli 3600 işçiyi mağdur eden Bektaş ailesine devletin sürekli destek primleri verdiğini ve bu primlerin nereye gittiğini hiç sorgulanmadığının” altını çizdi. Küçük bir atölyeyi büyük bir fabrika haline getirdiklerini dile getirerek, “Mango, Espirit vb birçok tanınmış markalara üretim yaptık. Bu marklar ürünlerinin ne koşullarda üretildiğini, işçilerin nasıl bir baskı altında maaşları ödenmeden çalıştığını denetlemediler. İşçilerin haklarını savunmadılar. Bizler köle değil işçiyiz, alınterimizin, emeğimizin karşılığını istiyoruz” diyen Gördeğir, haklarını alana kadar direnecekleri vurguladı.

THY’nin de destek verdiği eylem sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu