Dünya

Hindistan-Assam’da yargısız infaz

Hindistan’ın kuzey doğusunda Bhutan ve Burma (Myanmar) sınırındaki eyaleti Assam’ın Tinsukia-Saidya bölgesinde dört Maoist faaliyetçi devlet güçleri tarafından katledildi. Hindistan devletinin ve kolluk güçlerinin açıklaması bu ülkedeki önemli bir manipülasyona dayanıyordu yine: Çatışma.

Hindistan’da deyim haline gelmiş olan “sahte çatışma”lar sonucu bugüne kadar binlerce Maoist ve sivil halktan insan katledildi. Bunun son örneği ise 25-30 yaş arası dört gencin katledilmesi oldu.

Ölen kişilerin aileleri ve bölgede ikamet edenler devletin “çatışma” iddiasını yalanlarken dört gencin katledildiğini söyledi. Bölge halkının anlatımlarına göre sabah saatlerinde Sadiya polisinin komando birimi köye gelerek bir evdeki köylüleri, Maoistlerin o evde saklandıklarını iddia ederek evden uzaklaştırdı.

Evi sardıktan sonra içeri giren polis evdeki iki gence ellerini kaldırmasını söyledi, silahsız olan gençlerden herhangi bir direniş gerçekleşmedi. Buna rağmen evdeki dört kişi de polisin kısa mesafeden açtıkları ateş sonucu öldürüldü. Ardından polis, çatışma izlenimi vermek için ağır silahlarla evi taradılar.

Hindistan ordusunun 1990’larda Asom Birleşik Kurtuluş Cephesi’ne yönelik yürüttüğü Bajrang ve Rhino operasyonları bölge halkının hala hafızalarında yerini koruyor. Bu dönemde yüzlerce “faili meçhul” cinayet işlenmişti. Saidya’daki bu son sahte çatışma bir kez daha Assam üzerindeki Hindistan işgali gerçekliğine işaret etmiş, Assam halkının ulusal kurtuluş da dahil bütün bir mücadelesine karşı militarist yaklaşımını ortaya koymuştur.

Burada herhangi bir politik muhalefet ya da halk isyanı Hindistan devletinin şiddeti ile karşılaşmakta, Maoist hareketle bağlantısı kurularak son örnekte olduğu gibi sahte çatışmalarla bastırılmaya çalışılmaktadır.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu