Güncel

Hitleri, aratmayan işkenceler yapıldı

İstanbul: Cumartesi Anneleri 464. haftasın Ömer Güven ve Cemal Özkurt için Galatasaray Lisesi önündeydi. Bu haftada gözaltında kaybedilenler insanları aramaktan vazgeçmiyeceğini belirten Cumartesi Anneleri yürüttükleri bu mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

Bu hafta ilk konuşmayı Nihat Aydoğan’ın işe Halime Aydoğan yaptı. Aydoğan Kürtçe yaptığı konuşmasında şu noktalara değindi. “1994 yılından bu güne eşim kayıp. Ve biz eşimi 20 senedir hiç durmadan arıyoruz. Bizim ailemizde gözaltında kaybedilen 7 kişi daha var ve bu insanlar sadece Kürt oldukları için gözaltında kaybedildi. Ben doğarken Kürt olarak doğdum ama Türk olarakta doğabilirdim. Ama Kürt olarak doğduğum için gurur duyuyorum” dedi.

Bu hafta Cumartesi İnsanları adına basın açıklamasını Meral Şahin okudu. Şahin okduğu açıklamada şu noktalara değindi.

“1980’lerin sonlarına doğru Şırnak’ın Deştalela köyünde halk güvenlik güçlerinin yoğun baskısı altındaydı. Köylüler o günleri, ”Hitleri, aratmayan işkenceler yapıldı. Kadın, çocuk, ihtiyar demeden herkese vahşice işkence uygulanıyordu” diye anlattı. Baskı ortamından kaçan köylğler 1986 yılında Cizre’ye göç etti. Ömer Güven ve ailesi de Cizre’ye gelenler arasındaydı. Ömer Güven , Şırnak’ta mağaza açtı. Ama baskı peşini bırakmadı. Evi basılıyor, mağazası tahrip ediliyor. Ölüm tehditleri alıyordu” diyerek o süreci  en yalın haliyle anlatan Şahin Güven’in kaybedilme olayını işe şu şekilde anlattı. “26 Şubat 1993 sabahı Şırnak’taki mağazasına gitmek için evden ayrıldı. Akşam Şırnak’a cam tamir etmek için gelen komşusu Cemal Özkurt’u da yanına alarak Cizre’ye evlerine dönmek üzere yola çıktı. Güven ve Özkurt eve gelmeyince aileler onları aramaya başladı. Güven’in kullandığı otomabil anayoldan uzak bir yerde iki karakol arsında yakılmış halde bulundu. Askerin kuş uçurtmadığı bir yolda Güven ve Özkurt önce otomatik silahla taranmış ve sonrada otomobil ile yakılmıştı”  yaşanan olayda kullanılan silah 14 yıl sonra JİTEM’e çalışan korucu Osman Ertak’ta çıktı. Ertak silahı Musa Anter’in katledilmesinde tetikçilik yapan  Hamit Yıldırımdan’dan aldığını itiraf etti. Yaşanan gelişmeler sonrasında ailenin yine açtığı suç duyurusu takipsizlikle sonuçlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu