Güncel

Hopa’da Metin Lokumcu davasını sahiplenme çağrısı

Hopa halkı, polis saldırısında katledilen emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin davayı sahiplenmeye çağırdı.

Artvin’in Hopa ilçesinde, dönemin başbakanı AKP’li Tayyip Erdoğan’ın 31 Mayıs 2011’de kenti ziyaret sırasında polis saldırısı sırasında biber gazından etkilenerek yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin dava için açıklama yapıldı. Yarın Trabzon’da görülecek duruşma öncesi Hopa Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan açıklamada “Metin Lokumcu için adalet” pankartı açıldı. Halkevi, Sol Parti ve Halkların Demokratik Partisi üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi açıklamaya katıldı.

Davayı Hopalılardan kaçıramazsınız

Hopa Halkevi yöneticilerinden Atakan Asilbay, Lokumcu’nun polisin yoğun gaz kullanımı sonucu hayatını kaybettiğini hatırlattı. Asilbay, “Dönemin Hopa Kaymakamı ‘Emri ben verdim. Gaz bombası stoklarımız olaylar sırasında tükendi’ diyerek basına demeçler verdi. Tayyip Erdoğan aynı gün Trabzon’da yaptığı mitingde doğa ve yaşam alanlarına sahip çıkan Hopalılara eşkıya diyerek hedef gösterdi. Metin Lokumcu’nun ölümüne tepki gösteren 16 kişi ise ev baskınları ile tutuklandı. Şu anda Hopa davası henüz karara bağlanmadı ve yargılanmalar devam etmektedir” dedi.

Lokumcu davasının Trabzon’a taşındığına dikkat çeken Asilbay, duruşma öncesi kente gelmek isteyenlerin önlerinin valilik tarafından yasaklarla kesilmeye çalışıldığını aktardı. Asilbay, Hopa halkının Lokumcu için mücadele etmeye devam ettiğinin altını çizerek “Hopalılar katillerden hesap sorma iradesini göstermiştir. 9 sene önce Hopa meydanında deresine¸ suyuna, yaşam hakkına sahip çıkan Hopalılar kendilerinden kaçırılan bu davaya yarın Trabzon Adliyesi önünden sahip çıktıklarını haykıracaktır. Bu davayı Hopalıların vicdanından, adaletinden kaçıramazsınız” diye belirtti. (Kaynak: Mezopotamya Ajansı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu