Emek

Hozat’ta 4+4+4’e tepki

H.Merkezi: AKP hükümetinin adeta ışık hızıyla geçirdiği 4+4+4 düzenlemesine karşı tepkiler gelmeye devam ediyor.

Okulların açılmasıyla birlikte yeni düzenlemenin pratikte yaratacağı sorunları gören veliler bu duruma karşı öfkeli. Dersim halkıda 4+4+4’e karşı gerçekleştirdikleri eylem ve yürüyüşlerle karşı koyuyor.

Dersim’in Hozat ilçesinde yeni eğitim sistemiyle birlikte ilçe merkezindeki liseler  ilk okul öğrencilerine ayrıldı.

Ortaöğretim öğrencileri ise 41. Motorlu PiyadeTugayı’nında içinde bulunduğu alanda yer alan ve uzun süredir faaliyette olmayan bir binaya taşındı. Oldukça eski olan bina ile Tugay’ı küçük bir duvar ayırıyor.

Okul neredeyseTugay’ın içinde. Velilerin bu duruma ve yeni düzenlemeye tepki göstermesi üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yeni okul için bir servis tahsisi edileceğini duyurdu. Açıklamaya göre, Öğrencilerin büyük çoğunluğunun köy ve mezralardan gelirken servis ise buralara gitmeyecek.

Yaşanan bu gelişmeler üzerine Hozat’ta faaliyet yürüten devrimci, ilerici güçler ailelerle birlikte bir eylem gerçekleştirme kararı aldı. 21 Eylül günü Hozat Belediyesi önünde toplanan kitle, buradan Belediye Düğün Salonuna bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Hozat belediye Başkanı Cevdet Konak’ında katıldığı yürüyüş sonrası yapılan etkinlikte eğitim sorunlarının çözülmesi talep edildi. Düğün salonunda bir konuşma yapan Cevdet Konak, bölgede özellikle kış koşullarının çok ağır olduğunu, metrelerce kar yağdığını dile getirerek servislerin önemine dikkat çekti.

Yapılan toplantının sonucunda aileler, çocuklarını ulaşım, nitelikli eğitim gibi talepleri karşılanıncaya kadar çocuklarını okula göndermeyeceklerini dile getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu