Güncel

HPG: Lice’de 1 baş komiser ve 3 istihbaratçı, Çukurca’da 3, Cudi’de 1 asker öldü

HPG, Lice’de 1 baş komiser ve 3 istihbaratçı, Çukurca’da düzenlenen eylemde 3, Şırnak’ın Cudi dağında ise 1 askerin öldüğünü açıkladı.

H. Merkezi: Hêzên Parastina Gel(HPG), Lice’de 1 baş komiser ve 3 istihbaratçı, Çukurca’da düzenlenen eylemde 3, Şırnak’ın Cudi dağında ise 1 askerin öldüğünü açıkladı.

4 istihbaratçının öldürüldüğü Lice’deki saldırılara ilişkin açıklama yapan HPG, buradaki çatışmalarda bir gerillanın hayatını kaybettiğini duyurdu. HPG, kolluk kuvvetlerinin köylülere yönelik devlet saldırılarının ayrıntılarını da açıkladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Diyarbakır’ın Lice ilçesi köylerinde operasyon başlatan T.C ile gerilla güçleri arasındaki çatışmaların sonuçlarına ilişkin şu yazılı açıklamada bulundu:

26 Eylül günü işgalci TC ordusu Amed’in Lice ve Hani ilçeleri arasında bulunan Apê Musa alanında bir operasyon başlatmıştır. Arazide gizli birliklerin konumlandığı bu operasyonda 2 Ekim günü saat 01.30 ile 3 Ekim günü sabah saatlerinde çok sayıda taarruz helikopteri alanı yoğun bir şekilde bombalamıştır. Bombardımanlar ardından işgalci güçler Skorsky tipi helikopterler ile alana indirmeler yapmış ve güçlerimiz ile düşman birlikleri arasında yoğun çatışmalar yaşanmıştır. Bu çatışmalarda düşman güçlerine karşı kahramanca savaşan bir arkadaşımız şehadete ulaşmıştır. Şehadete ulaşan arkadaşımızın kimlik bilgileri şöyledir;

Kod Adı: Delil Fırat

Adı Soyadı: Bedirhan Rampa

Doğum Yeri: Urfa

Anne – Baba Adı: Xece – Ramazan

Şehadet Tarihi ve Yeri: 2 Ekim 2018 / Amed

5 Ekim günü saat 15.30’da güçlerimiz Apê Musa alanında uzun bir süre denetime aldıkları istihbarat elemanlarına ait olan Amarok tipi bir aracı hedeflemiştir. Etkili bir şekilde vurulup imha edilen araçtaki 1 baş komiser ve 3 istihbarat elamanı öldürülmüştür. Eylem ardından işgalci güçler alanı kobra tipi helikopterler ile yoğun bir şekilde bombalamış ve ardından Skorsky helikopterler ölü askerleri alandan uzaklaştırmıştır. Yaşanan bombardımanlar ve çatışma ardından işgalci TC ordusu, Amed Valisi ve 7. Kolordu Komutanı’nın koordinesiyle 4 Ekim günü Lice ve Hani ilçesine bağlı 65 köyde sokağa çıkma yasağı ilan etmiş ve çok sayıda özel harekatçı, istihbarat elemanı ve korucuların katılımı ile operasyonun kapsamını genişletmiştir.

10 Ekim günü işgalci TC ordusu operasyon alanlarından kısmi olarak geri çekilirken, arazide gizli birliklerin pusulama faaliyetleri devam etmektedir.

15 Ekim günü yine işgalci güçler Lice ve Hani ilçelerine bağlı Kelê, Biryas, Cumaleş, Mehmê, Şelê, Cahit, Derkam, Elnehir, Hegasor ve Labovit köylerinde geniş kapsamlı bir operasyon başlatmıştır. İşgalci TC ordusu operasyon alanında bulunan yöre halkına baskı, hakaret ve işkence uygulamış ve çok sayıda insanı gözaltına almıştır. İşgalci TC devleti baskı, işkence ve kirli yöntemleri ile bölge halkını korkutarak köylerinden çıkmaya zorlamaktadır.’’

Çukurca’da 3, Cudi’de 1 asker öldürüldü

HPG, Çukurca’da düzenlenen eylemde 3, Şırnak’ın Cudi dağında ise 1 askerin öldürüldüğünü açıkladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Irak Kürdistanı’nın Lelikan Tepesi, Hakkari’nin Çukurca ilçesi ve Şırnak’ın Cudi bölgesinde düzenlenen eylemlere ilişkin bilgi verdi. HPG açıklamasında Mardin’deki operasyon ve Medya Savunma Alanları’na dönük hava saldırıları hakkında da bilgiler yer alıyor.

HPG sitesinde yer alan açıklama şöyle:

‘‘Şehit Pîroz ve Şehit Agirî Devrimci Hamlesi kapsamında güçlerimiz, işgalci TC ordusuna yönelik eylemler düzenlemiştir. Bu kapsamda gerçekleştirilen eylemlerin ayrıntıları şöyledir:

Sıdekan’da eylem

20 Ekim günü (bugün) saat 08.30’da Güney Kürdistan toprakları içerisinde bulunan Sidekan’a bağlı Lêlîkan Tepesi’nde konumlanan düşman askerlerine yönelik eylem düzenlemiştir. Tepedeki düşman mevzii ve zırhlı araçların yoğun ateş altına alındığı bu eylemdeki ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilememiştir.

Çukurca’da askeri mevzi imha edildi: 3 ölü

Aynı gün saat 08.30’da güçlerimiz, Hakkari’nin Çelê (Çukurca) ilçesine bağlı Koordine Tepesi’nde konumlanan işgalcilere yönelik bir eylem gerçekleştirmiştir. Tepedeki düşman mevzii ve barınaklarının hedeflendiği bu eylemde 1 mevzii tümden imha edilmiş, tespit edilebilen 3 düşman askeri öldürülmüştür.

Cudi’de 1 asker öldürüldü

16 Ekim günü işgalci TC ordusu gizli birliklerin desteğiyle Şırnak’ın Cudi Dağı’nda bulunan Sefinê, Deriyê Cebrail, Deriyê Çılmir ve Kerê Sorbıtnê mıntıkalarında bir operasyon başlatmıştır. Sahada başlatılan Şehit Delal Amed ve Besta Şehitleri Devrimci Hamlesi kapsamında, 19 Ekim günü alandan geri çekilmeye çalışan düşmanın gizli bir birliği saat 16.30 sularında Kerê Sorbıtnê mıntıkasında güçlerimizin hedefi olmuştur. Etkili bir şekilde vurulan düşman birliğinde tespit edilebilen 1 asker öldürülmüştür. Düşman birlikleri aynı gün sonuçsuz bir şekilde operasyon alanlarından geri çekilmiştir.

Mardin’de operasyon

İşgalci TC ordusu gizli birliklerin desteğiyle 19 Ekim günü gece saatlerinde Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Xırabê Bava ile Talatê Köyü alanlarında bir operasyon başlatmıştır. Alandaki operasyon halen devam etmektedir.

Hava saldırıları

18 Ekim günü saat 09.40’ta işgalci TC ordusuna ait savaş uçakları Medya Savunma Alanları’ndan Avaşin bölgesine bağlı Arıs Farıs Köyü’nü bombalamıştır. 19 Ekim günü saat 04.45’te savaş uçakları yine Avaşin bölgesine bağlı Adılbeg alanını bombalamıştır. Yaşanan bombardımanlar sonucunda bölgedeki bağ ve bahçelerde maddi zarar meydana gelirken, herhangi bir gerilla kaybımız yaşanmamıştır.’’

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu