Güncel

HPG’den “etkili eylem” açıklamaları

H. Merkezi: HPG BİM yaptığı açıklama ile son günlerde gerçekleştirdiği eylemlere ilişkin bilgi verdi. ANF’de yer alan habere göre yaptığı etkili eylemlere ilişkin açıklama yapan HPG, Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla Bedlîs’te gerçekleştirilen eylemin ardından 3 gerillanın yaşamını yitirdiğine ilişkin yayılan haberlerin de gerçekdışı olduğunu belirtti.

HPG’nin verdiği bilgilere göre gerçekleştirilen eylemler şu şekilde:

 

Amed

* HPG tarafından verilen bilgiye göre 26 Temmuz günü Çitkaya Mahallesi merkezde, son 2 gündür Muş ve Kulp yolları HPG gerillalarının denetimi altında.

* 28 Temmuz günü Pasur ve Lice yolu arasında yaklaşık 60 aracı durdurarak süreç hakkında bilgilendirme temelinde toplantılar gerçekleştirildi.

* 28 Temmuz günü Amed ve Bingöl yolu arasındaki yolu da kapatan gerillalar, 1 polisi gözaltına almıştır. Bu yüzden sabah saat 08.00’den şu ana kadar asker tarafından Amed ve Bingöl yolları kapatıldı.

* 28 Temmuz günü akşam saat 20.45’te Farqin’de (Silvan) bir tepede Türk ordusu yeni bir karakol yapmak isterken gerillalar tarafından buraya bir suikast eylemi gerçekleştirildi. Bu eylem sonucunda bir asker öldürüldü. Eylemden sonra TC ordusu rastgele karakol çevresini bombaladı.

* 27 Temmuz günü Amed’de eş zamanlı 4 eylem gerçekleştirildi. Trafik Şubesi, Emniyet Müdürlüğü, Alay Nizamiyesi Askeri Kışlasi ve Belediye Binası önünde bulunan 2 zırhı araç hedef alındı. Ferdi silahlar ve bombalarla etkili vurulan bu hedefler sonucunda 4 polis yaralandı. Yine Askeri Kışla Alay Nizamiyesi’nde 1 askerin öldüğü, 3’ünün de yaralandığı belirtildi.

* 28 Temmuz günü akşam saat 20.40’ta Piran ilçesinde bulunan Pil tepesine yönelik gerillalar 2 koldan etkili bir eylem düzenledi. Burada yarım saatlik yaşanan çatışmada 4 özel tim yaralandı. Çatışmaların ardından Piran ve Xeçek alanlarında yangın başladı.

Bedlîs (Bitlis)

* 27 Temmuz günü saat 21.20 ile 22.20 arası Bitlis Tatvan’a bağlı Kırıkxane karakoluna PKK lideri A. Öcalan’a dönük tecrite karşılık gerillalar tarafından bir eylem düzenlendi. El bombaları ile mevzilerin vurulması sonucunda 1 asker öldü, 3 asker yaralandı. HPG verdiği bilgide burada eylemin ardından 3 gerillanın şehit düştüğüne ilişkin yayılan haberlerin gerçek dışı olduğunu belirtti.

* 28 Temmuz günü saat 14.30’da Yedisu merkezde bulunan Yedisu karakoluna Şehit Harun timi tarafından bir eylem yapıldı. Yapılan eylemden sonra saat 16.30’dan sonra yaklaşık 40 dakika boyunca TC ordusu karakol etrafını kobralar ile vurdu, bu vuruşlar esnasında köylülerin hayvanları ve arazisi zarar gördü.

Agirî

Doğubayazıt ilçesindeki İran Türkiye arasındaki doğal gaz boru hattına ve Yumurtalık Petrol Boru Hattına HPG gerillaları tarafından sabotaj eylemi düzenlendi. Sabotaj eyleminin gerçekleştiği alana gelmek isteyen Türk ordusu ağır ve ferdi silahlarla etkili vurulmuş ve bu askerleri güç geri çekilmek zorunda kalmıştır.

Merdîn

28 Temmuz günü saat 04.00’te HPG gerillaları Kerboran ilçe kaymakamlığına yönelik bir eylem gerçekleştirdi. B7 ve ağır silahların kullanıldığı eylemde binada maddi hasar meydana geldi. Ayrıca TC ordusu Kerboran’ın Deywan köyü hattında bir operasyon başlattı.

Şirnex

29 Temmuz günü saat 02.00’de Silopi ilçesinden geçen Yumurtalık Petrol Boru Hattına yönelik bir sabotaj eylemi gerçekleştirildi.

Wan

27 Temmuz günü saat 21.00’da, Erciş Topçu Alayına karşı bir eylem gerçekleştirildi. HPG gerçekleştirilen eylemde askerlerin ölü yaralı sayısı netleştirilemediğini belirtti.

Çewlik (Bingöl)

28 Temmuz günü sabah saat 07.00’den akşam saat 20.00’ye kadar TC ordusu Karlıova ve Bingöl yollarını kapatmış ve Karlıova’ya giriş çıkışları tutup araç ve kimlik kontrolü yapmıştır.

Sêrt (Siirt)

25 Temmuz günü akşam saat 23.00 ile 00.00 arası gerillalar merkezde Cumhuriyet Polis Karakolu’na yönelik bir eylem gerçekleştirdi, bu eylemde 2 polis yaralandı.

Êlîh (Batman)

29 Temmuz günü saat 08.00’de Türk ordusu Sason ve Batman arasındaki yolları kontrol ederken bir sabotaj eylemi düzenlendi, burada yol kontrolü yapan 3 polis öldürüldü. HPG yaptığı açıklamada bu eylemi Şehit Şervan Varto anısına yaptığını açıkladı. Eylem sonrası Türk ordusu Batman ve Sason yollarını kapattı ve Sason’a bağlı Çemê Bro ve Binonê köylerinde operasyon başlattı.

Colemerg (Hakkari)

28 Temmuz günü saat 05.00’te Şemdinli ilçesine bağlı Mavan karakolu nizamiyesinde bulunan hareketli bir araca yönelik eylem gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen eylem sonrasında TC ordusu Geliyê Reş, Tepê Kurê Mizgeftê ve Şehit Beritan şehitliği alanlarını obüs ve havanlarla bir bombardımana tuttu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu