Güncel

Hrant Dink Davası 18 Nisan’da!

H.Merkezi: Hrant Dink’in katledilişi ile ilgili açılan ve Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlanan davanın 4. duruşması bu gün gerçekleşti. Bir sonraki celsenin 18 Nisan’a ertelendiği duruşmaya tutuklu sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal getirilmeyerek Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

HDP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Pınar Aydınlar’ın da katıldığı duruşmada Hrant Dink ailesinin avukatları söz aldı. Söz alan avukatlardan Hakan Bakırcıoğlu, dönemin emniyet görevlilerinden olan ve Yolsuzluk operasyonunun ardından görevden alınan Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer gibi isimlerin Erhan Tuncel’i yardımncı istihbarat elemanı yaptığını belirterek “Akyürek’in cinayetin işlenmesinden sorumluluğu var” dedi.

Dink’in örgütlü bir yapı tarafından katledildiğini ifade eden avukat Bakırcıoğlu; sadece  Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer’in değil aynı zamanda Celalettin Cerrah, Reşat Altay, Jandarma görevlileri Ali Öz ile bazı MİT görevlilerinde sorumluluğu olduğunu belirterek soruşturmanın yenilenmesi gerektiğini savundu.

Daha sonra ise tutuklu sanık Erhan Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu söz aldı. Müvekkilinin 5 yıldan fazladır tutuklu bulunduğunu ve uzun tutukluluk süresinin aşıldığını belirten Soruklu, müvekkilinin tahliye edilmesi gerektiğini beyan etti.

Mahkeme heyeti verdiği aranın ardından ise ara kararını açıkladı. Tutuklu sanık Erhan Tuncel’in tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme; TMK 10 maddeyle yetkili savcılıkça devam eden Dink cinayetiyle ilgili soruşturmanın hangi aşamada olduğu ve akıbetinin sorulmasına hükmetti.

Mahkeme Yargıtay’ın bozma kararına uyulup uyulmaması konusunun aleyhine bozma yapılan sanık Ahmet İskender’in henüz yakalanamamış olması ve savunmasının alınmamış olması nedeniyle duruşmayı 18 Nisan’a erteledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu