Güncel

Hrant Dink; Devrim ve komünizm şehitleri, Sarıgazi’de anıldı

19 Ocak 2007 yılında devlet tarafından katledilen Hrant Dink Sarıgazi’de kitlesel bir yürüyüşle anıldı. Vatan İlköğretim Okulu önünde bir araya gelen kitle sloganlarla Demokrasi Caddesi kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Sarıgazi Dayanışması’nın örgütlediği eylemde kitlesellik dikkat çekti. Proletarya partisi tarafından Ocak ayının son haftasının devrim ve komünizm şehitlerini anma haftası ilan edilmesi vesilesi ile eylmede Proletarya partisinin şehit düşmüş kadro ve militanlarının da resmi taşındı.

Sarıgazi halkının alkış ve sloganlarla destek verdiği eylemde sıklıkla , “Faşizme inat Kardeşimsin Hrant”, “Hrant’ın katli faşist devlettir” , “Hrant’ın katili patron ağa devleti” “Hepimiz Hrant’ız Hepimiz Ermeniyiz sloganları atıldı.  

Yürüyüşün boyunca “Hrant’ın katledilmesinin ardından geçen 7 yılda davada hiçbir ilerleme olmadı. Katil Ogün Samast, hapishanede paşalar gibi bakıldı. 50 kiloda hapse giren bir katilden 100 kiloluk bir “tosun” yaratıldı. Devleti arkasına alan bu katilin, yüzünde her daim kirli ve alaycı bir gülümseme vardır. Diğer katil Yasin Hayal, götürüldüğü Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishane’de devrimci tutsaklar tarafından görüldüğü her yerde hak ettiği müdahaleyi gördü. Onunla aynı havayı soluyarak zehirlenmek istemeyen devrimci tutsaklar, darp edilerek hücrelerinden zorla başka hücrelere götürüldüler. Hayal bu süreç boyunca, “paşalar” gibi bakılmaya devam edildi/ediliyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde Trabzon’da tutuklanan Yasin Hayal’in kardeşi Osman Hayal ve Zeynel Abidin Yavuz isimli kiralık tetikçiler ise birkaç gün içerisinde tekrar serbest bırakıldılar.” şeklinde ajitasyon çekilerek devlet gerçekliği teşhir edildi.

Yürüyüşün ardından Hrant şahsında tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşunun ardından şiirler ve ağıtlar okundu.

Söylenen ağıtların ardından Sarıgazi dayanışması adına basın metni okundu.   Yapılan açıklamada Hrant’ın katillerinin korunduğu belirtildi. Hrant’ı katledenlerin bu gün ayakkabı kutularında para sakladıkları ve Roboski’de gerçekleştirilen katliamları akladığına dikkat çekici açıklamanın ardından Hrant için mumlar yakılarak eylem sonlandırıldı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu