Güncel

“Hırsızları s‘AK’lama, katilleri ‘AK’lama”

İstanbul: Yetti Artık Platformu, bu gün Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürüyerek Ergenekon davasından yargılanan JİTEM’cilerin ve Hrant Dink, Rahip Santoro ve Zirve Yayınevi katliamlarının faillerinin tahliye edilmelerini protesto etti.

Dağıtılacak, dağıtılacak Ergenekon dağıtılacak”, “Çocuklar mezarda katilleri sokakta”, “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Sen affetsen ben affetmem” sloganlarının atıldığı ve darbeleri protesto eden dövizlerin vtaşındığı eyleme HDP Beyoğlu Belediyesi Eşbaşkan adayı Seyhan Alma, İstanbul Milletvekili Ufuk Uras ve avukat Eren Keskin de katıldı.

 

“Katilleri aramıza katmaya devam ediyorlar”

Tünel’den Galatasaray önüne kadar sloganlarla yürüyen kitle burada meydan forumu gerçekleştirdi. Gerçekleşen forumda ilk sözü avukat ve insan hakları aktivisti Eren Keskin aldı. Keskin konuşmasında, Yolsuzluk operasyonlarına değinerek, “TC devleti Ermeni mallarının üzerine konarak, yani yolsuzluk üzerine kuruldu” dedi.

Sadece AKP karşıtlığı üzerinden oluşturulan her politika bizi yanlış yere götürür. AKP ve devlet; devletin bütün kesimleri. Eleştirilmesi gereken TC’nin kendisidir” cümleleriyle konuşmasına devam eden Keskin; son yaşanan tahliyelere değinerek “Bu kişileri serbest bırakıyor AKP, Çünkü onlara ihtiyacı var. Daha önce koalisyon kurdukları Cemaat çevresiyle arası bozulduğu için ittifak değiştiriyor” şeklinde konuştu.

Avukat Eren Keskin konuşmasının şu cümlelwerle sonlandırdı: “Dün Ermeni soykırımı devlet geleneği bu gün de Hrant Dink’in katillerini serbest bıraktı. Rahip Santoro’nun katillerini serbest bıraktı. Kürdistan’da insanlık suçu işleyenleri serbest bıraktı. Bir arkadaşımız; Abdurrahman Coşkun henüz çocuk yaştayken Kürdistan’da kaybedilmişti. Daha dün kemikleri bulundu. Peki, onun katilleri kimdi? Onun katili şu anda Bodrum Gümüşlükte belediye başkanlığı yapan Mahmut Tire’dir. Katiller her zaman aramızdaydı ve yine.”

 

haber yetti artık2“Ellerimiz o katillerin yakasında olacak”

Forumda daha sonra sözü ise Cumartesi Annelerinden Hediye Tosun aldı. Tosun; Halepçe katliamında şehit düşenleri selamlayarak başladığı konuşmasında, 30 senedir gözaltılarda Kürtleri katleden katillerin salındığını belirterek “biz 3 yıl önce, ilk Ergenekon operasyonları olduğunda yakınlarımızın kemiklerini bulabileceğimizi düşünmüştük ancak bu gün katiller yeniden dışarı salındı” dedi.

İlk başlarda da derin devlet deniyordu. Ancak ben derin devlet demiyorum. Kürtler söz konusu olunca derin devlet-normal devlet iç içe geçiyor” diyerek on yıllardır katliam pratiklerinin sürdüğünü belirten Hediye Tosun; “Kürdistan’da yaşayan insanlar çok iyi bilir, bu devlet 60 yaşında insanları nasıl taradı, hayvanları nasıl öldürdü ve evleri nasıl ateşe verdi. Bugüne kadar hiç kimse bunun hesabını vermedi. Kürtler kendi hakları için yıllardır zindanlarda çürüyorlar. Yüzlerce hasta tutsak şu an ölümle pençeleşiyor. Onlar serbest bırakılmazken Veli Küçük gibi katiller şu an aramızda. Biz kayıp yakınları olarak faili meçhul demiyoruz, faili devlet diyoruz. Ellerimiz o katillerin yakasında olacak. Katiller yargılanana kadar peşlerini bırakmayacağız” şeklinde cümlelerini sonlandırdı.

 

“Cevap, bu devlet sisteminin yerle bir olmasıdır”

Forumda bir diğer konuşmayı da HDP Beyoğlu Belediyesi Eşbaşkan adayı Seyhan Alma yaptı. Roboski katliamında kardeşi de katledilen Alma; AKP’nin Roboski katliamının üstünü örmeye çalıştığını ve katilleri aklamaya çalıştığına belirterek “onlar bizim vicdanımızda mahkûmdurlar. Bu gün Berkin Elvan için de de ‘onlar misket atan terörist’ edebiyatı yaprak, yaşananların meşru göstermeye çalışıyor. 15 yaşında bir çocuğu öldürmenin neresi meşrudur, soruyorum sizlere. 15 yaşında evladı ölen bir anneyi binlerce insana yuhalatmak hangi insanlığa ve ahlaka sığar?” diye sordu.

Başbakan’ın “sandıkta gereken cevap verilecektir” sözlerini hatırlatan Alma, “Gereken cevap nedir, biliyor musunuz? Gereken cevap, bu devlet sisteminin yerle bir olmasıdır. Katillerin dışarıda olduğu, hırsızların yargılanmadığı bir sistemi biz kabul etmiyoruz. Bu sistem miladını doldurmuştur. Ezilenlerin daha çok ezildiği bir sistem istemiyoruz biz. Ezilenlerin ezilmediği, herkesin eşit yurttaşlık haklarıyla yaşadığı bir sistem mümkündür. Bizler bunun mücadelesini veriyoruz” dedi.

Alma sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı: “Halepçe’de katliam yapan Saddam Hüseyin’in sonu ne oldu, hepimiz gördük. Saddam’dan geriye kalan bir tek idam ipidir. Ondan geriye kalan; Roboski’de katliam yapanları, Berkin Elvan’ı öldürenleri, Gezi’de katliam yapanların arkasından kalacak şey budur. Bu dünya zalimleri affetmemiştir, Tiranlara kalmamıştır. AKP’ye de, bu devlet sistemine de kalmayacaktır.

Gerçekleşen meydan forumunda, İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, Kafkasya Platformu’ndan Kuban Kural ve Nil Mutluer de birer konuşma gerçekleştirirken basın metnini ise Zeynep Tanbay okudu. Okunan metinde; AKP’nin kendi hırsızlığını aklamak için katilleri serbest bıraktığı ifade edilerek; katilleri hiçbir zaman affetmeyecekleri belirtildi. Tahliyelerin toplum vidanını zedelediği ifade edilen açıklamada “Sizlere inanmıyoruz. Bu katliamları yapanları unutmadık, unutturmayacağız” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu