Güncel

“Hükümet saldırma adım at!”

Mersin: Gerillaların çekilmeye başlamasıyla beraber sürecin birinci aşamasının tamamlandığının ve ikinci aşamanın başladığının altını çizen BDP, hükümetin henüz birinci aşamada atması gereken adımları atmaması üzerine “Hükümet adım at” kampanyasının startını verdi.

Mersin’de BDP önünde bir araya gelen binlerce kişi Atatürk Caddesi üzerinden Taş Bina’ya yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık “Zilan yoldaş ölümsüzdür”, “Şehit na mirin”, “Bijî serok Apo”, “Hükümet adım at” sloganları atıldı. Öcalan’ın resminin açıldığı yürüyüşte polis müdahalesi yaşanmadı.

Mersin milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün de katıldığı yürüyüşte coşku oldukça yüksekti.

Kurulan platformda basın açıklamasını okumak üzere ilk sözü İl başkan yardımcısı Orhan Azar aldı. Sürecin birinci aşamasında Kürtlerin üzerine düşeni yapıtğını ve silahlı güçlerin sınır dışına çekildiğini belirtti. Oluşan 5 aylık çatışmasızlık ortamının ardından hükümetin verdiği sözü henüz tutmadığını belirten Azar, ikinci aşamada taleplerini şöyle sıraladı.

* Hasta tutsaklar serbest bırakılsın

* Karakol, baraj yapımları durdurulsun

* Ekolojik tahribat son bulsun

* Askeri yığınak son bulsun

* Anadilde eğitim başlasın

* TMK ve antidemokratik yasalar kaldırılsın

* Koruculuk kaldırılsın

* Seçim barajı düşürülsün

* Kadına yönelik şiddet için tedbirler alınsın, failler yargılansın

Açıklamada; son olarak Lice’deki saldırı, Bingöl’deki tecavüz ve Roboski kınanarak hükümet adım atana kadar sokakları terk etmeyecekleri dile getirildi.

Daha sonra konuşmayı devralan Kürkçü; Türkiye’nin batısındaki saldırılar devam ederken, Kürdistan’da demokrasinin işleyemeyeceğini belirtti.

Açıklamanın ardından İl eş başkanı Halis Ernarici Gezi eylemlerini selamladı. Daha sonra Lice’deki katliam için 10 dakikalık oturma eyleminin adından yürüyüş sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu