Güncel

İBB dün İstanbul’da 200 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı

Sağlık Bakanlığı'nın 'Türkiye genelinde' 196 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamasının ardından İBB, sadece İstanbul'da 200 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı

Sağlık Bakanlığı dün, Türkiye’yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 196 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

İBB Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı’nın verilerine göre ise dün sadece İstanbul’da 200 kişi ‘bulaşıcı hastalıklar’ nedeniyle hayatını kaybetti.

Ne olmuştu?

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan Türkiye Covid-19 Hasta Tablosu’na yönelik güvensizlikler devam ederken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanan verilerin Sağlık Bakanlığı verilerini geçmesine ilişkin şunları söylemişti:

“Bizim daha önce de olduğu gibi ölüm belgesi var ve bunda ölüm şekli ile ölüm nedeni var. Ayrıca burada bulaşıcı hastalık bölümü var. Marttan önce bunun pek doldurulmadığını biliyoruz.

Enfeksiyon bulgusu olan her hastanın işlendiği yer bulaşıcı hastalıklardır. İkinci bölüm ise ölüm sebebidir. Covid ise covid, menenjit ise menenjit yazılıyor. Bakanlık olarak biz yapmıyoruz, hekimlerin doldurduğu kısım bu. Enfeksiyon belirtisi olan her hasta covid hastası mıdır?”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu