Güncel

İHD: Fatih Portakal Yalnız Değildir

İnsan Hakları Derneği AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tehdit edilen Fatih Portakal şahsında Türkiye’de ki basın özgürlüğüne dair basın açıklaması yaptı

İstanbul: AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tehdit edilen Fatih Portakal ile ilgili basın açıklaması yapan İnsan Hakları Derneği(İHD) İstanbul Şubesi, Türkiye’de ki basın ve ifade özgürlüğüne yapılan saldırılara dikkat çekti.

İHD adına konuşan Gülseren Yoleri Fatih Portakal’a yönelik yapılan saldırıların sadece Erdoğan’a has olmadığını kaydetti. Fatih Portakal ile ilgili yapacakları basın açıklamasının bildirisinin mail yoluyla atılamadığını, bunun bile engellendiğini kaydetti. “Fatih Portakal adına attığımız mailler engellendi. Konu kısmına Fatih Portakal ibaresinin bulunduğu her denemede engellerle karşılaştık” dedi.

Fatih Portakal yalnız değildir

Konuyla ilgili basın açıklamasını da Gülseren Yoleri okudu. Yoleri Fatih Portakal’a yapılan saldırıların bizzat yaşam hakkına yönelik saldırılar olduğunu belirterek, sebebinin bizzat AKP’li cumhurbaşkanın 2 mitinginde sarf ettiği “”Kendini bilmez, haddini bilmez, edep yoksunu, fukarası bir tanesi, çıkmış sokağa davet ediyor. Ahlaksıza bak”, “Birileri çıkmış portakal mıdır mandalina mıdır sokağa çağırıyor. Haddini bil. Bilmezsen haddini, bu millet patlatır enseni” sözlerinin etkili olduğunu belirtti.

Düşünce ve ifade özgürlüğüne vurulan bu darbenin normalde anayasanın 26, 28, 10 ve 18. Maddesine aykırı olduğunu belirten Yoleri “Ancak tablo ortada, bizzat Cumhurbaşkanı, Anayasa ve devletin tarafı olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı davranmakta ve bu davranışında ısrar etmektedir.” dedi.

“İnsan hakları savunucuları olarak; yukarıda özetle ifade etmeye çalıştığımız üzere anayasa ve uluslararası sözleşmelerle de korunan düşünce, ifade ve basın özgürlüğüne yönelik saldırıların derhal durdurulmasını istiyoruz. Fatih Portakal’a yönelik saldırıyı kınıyor, suç işleyenler hakkında işlem yapılması için yetkilileri göreve çağırıyoruz” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Son olarak maruz kaldığı bu saldırılara karşı Fatih Portakal’ın yanında olduklarını belirten Yoleri açıklamasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu