Güncel

İHD İstanbul: Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı unutmadık! İdama Hayır!

İHD İstanbul Şubesi yaptığı bir açıklama ile 47 yıl önce idam edilen  Deniz GezmişDeniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan'ı anan bir açıklama yaparak, " Onları asanlar, halkı devrimci öncülerinden mahrum bırakmak istediler. Oysa 47 yıl sonra halen onlardan öğreniyoruz" dedi.

İHD İstanbul Şubesi yaptığı bir açıklama ile 47 yıl önce idam edilen  Deniz GezmişDeniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan’ı anan bir açıklama yaparak, ” Onları asanlar, halkı devrimci öncülerinden mahrum bırakmak istediler. Oysa 47 yıl sonra halen onlardan öğreniyoruz” dedi.

İHD  yaptığı açıklama ile “Deniz GezmişDeniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan idam edileli 47 yıl oldu. Mahkeme ve o zamanın iktidarı onları suçlasa da, suçsuz oldukları halde idam edildiklerine dair kanaat her geçen gün daha da yaygınlaştı. Bu gün iktidarda bulunanlar dahi, onların haksız yere cezalandırıldıklarını söyledi kamuoyu önünde.  Ancak Deniz, Hüseyin ve Yusuf’u idam edenlere kimse dokunmadı. Ne onları haksız yere suçlayanlar, ne kalemi kıran yargıçlar ne idam kararını onaylayan milletvekilleri, hiç birisine bu telafisi olmayan haksızlığın hesabı sorulmadı.

İdam cezasının 1920’de yasaya sokulmasından başlayarak,  istiklal mahkemelerinden sıkıyönetim mahkemelerine, 12 Eylül’ün “Asmayalım da besleyelim mi?” sinden 2002’de AB uyum yasaları çerçevesinde “barış zamanında” idam cezasının kaldırılmasına kadar uzun bir süreç yaşandı.” dedi.

Yapılan açıklamada, 2003’te 6 No’lu ek protokolün imzalanması, 2004 yılında idam cezasının savaş hali de dâhil “her koşulda” kaldırılması ve 2006 da buna dair 13 No’lu ek protokolün de onaylanması ile Türkiye siyaseti ve Türkiye yargısı idam cezası konusunda dönüşü olmayan bir yola girildiği belirtti.

“Oysa 47 yıl sonra halen onlardan öğreniyoruz”

İHD adına yapılan açıklamanın devamı şu şekilde;

“Deniz, Yusuf ve Hüseyin, Seyit Rıza, Şeyh Sait ve Erdal Eren gibi siyasi nedenlerle idam edilenlerin pek çoğu TBMM çatısı altında, hatta iktidar sahipleri tarafından bile,  “haksız yere suçlanan ve idam edilen kahramanlar” olarak anıldılar yakın zamana kadar. Hatta Adnan Menderes ve arkadaşlarına iade-i itibar bile yapıldı.

Artık idam cezasına dönülemez dendiği bir noktada, idam yeniden ve zorla gündeme getiriliyor bugün. İdam cezasına sempati yaratmak adına pek çok algı operasyonu yapılıyor. Hatta çocuklar bu yolda araçsallaştırılıyor.

İktidar, sanki 12 Eylülde idam edilenler için halkın önünde gözyaşı dökenler kendileri değilmiş gibi, sanki idam cezasını insanlık dışı bulduklarını söylememişler gibi, sanki idam cezasını kaldıran yasaları kendileri yapmamış gibi, halkı “idam isteriz!” diye alanlarda bağırtıyor.

Herkes biliyor ki; idam cezası, devlet eliyle tasarlanarak işlenen bir cinayettir ve yaşam hakkına doğrudan saldırıdır. İnsan hakları savunucuları olarak idam cezasının geri getirilmesine seyirci kalmayacağız.

Bu gün 6 Mayıs. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam edilişinin yıl dönümü. Onları asanlar, halkı devrimci öncülerinden mahrum bırakmak istediler.

Oysa 47 yıl sonra halen onlardan öğreniyoruz.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı unutmayacağız!

 İnsan Hakları Derneği  İstanbul Şubesi”

(Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu