LGBTİ+

İHD İstanbul Şubesi: Diyanet İşleri Başkanı suç işlemiştir!

İHD’den Diyanet’in hutbelerde okuttuğu homo/transfobik açıklamalarla ilgili: “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hutbesi, hem iç hukuka hem uluslararası hukuka aykırı olup homofobik, ırkçı ve ayrımcı bir nitelik taşımaktadır.”

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tüm camilerde okunmak üzere web sitesinde yayınladığı, 5 Temmuz 2019 tarihli Cuma Hutbesi’nde, LGBTİ+ bireylere karşı açıkça ayrımcılık suçu işlediğini belirtti.

“Diyanet İşleri Başkanı’nı istifaya davet ediyoruz” 

Söz konusu hutbeden “Irkımızı, rengimizi ve ömrümüzü olduğu gibi cinsiyetimizi de yüce yaratan belirlemiştir. Fıtratın kodlarıyla oynamak, yaradılıştan gelen özellikleri değiştirmeye çalışmak sünnetullaha aykırıdır. Cinsiyete müdahale eden ve cinsiyetsizliğe davet eden çabalar sadece bireyin değil bütün bir neslin felaketini hazırlar. Cinsiyet seçimini kişisel bir özgürlük alanı gibi göstererek ilahi iradeyi yok saymak, haddi aşma ve kulluktan sapmadır. Tarih boyunca bütün inançlar bu tür anlayışları şiddetle reddetmiş ve lanetlemiştir” bölümünün alıntılandığı açıklamada, şu hukuki gerçekler hatırlatılarak, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hutbesi, hem iç hukuka hem uluslararası hukuka aykırı olup homofobik, ırkçı ve ayrımcı bir nitelik taşımaktadır” denildi:

Her şeyden önce belirtilmelidir ki, bir üniversite hocası olan Diyanet İşleri Başkanı, iç hukuktan dahi habersizdir. Medeni kanunun 40. maddesi, cinsiyet değiştirmek isteyen kişiye mahkeme aracılığı ile bu hakkı tanımaktadır.  

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin tarafıdır. 14. madde: “Cinsiyet, ırk, renk, dil, din siyasal veya diğer kanaatler ulusal veya toplumsal köken, ulusal bir azınlığa aidiyet servet, doğum başta olmak üzere herhangi başka bir duruma dayalı hiç bir ayrımcılık yapılamaz” demektedir.

İç hukuka dönecek olursak, Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesinin 2. fıkrası: “Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” demektedir.

Birlemiş Milletler Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Bağımsız Uzmanlığı Raportörünün raporu, bu konuda önem taşımaktadır. Söz konusu raporda, ‘Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı, şiddet ve ayrımcılığa karşı önemlerin alınması açıkça belirtilmektedir’. 

Yine aynı raporda, cinsel yönelim cinsiyet kimliğini anlamak için toplumu harekete geçirmeye dayalı önleyici stratejilerin geliştirilmesi de önerilmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hutbesi, hem iç hukuka hem uluslararası hukuka aykırı olup homofobik, ırkçı ve ayrımcı bir nitelik taşımaktadır.

Söz konusu hutbe, LGBTİ+ bireylere yönelik saldırılara ve nefret cinayetlerine de destek verir niteliktedir. Bizler İnsan Hakları Derneği Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon üyeleri olarak, Diyanet İşleri Başkanı’nı istifaya davet ediyor ve bu ayrımcı yaklaşımı nedeniyle protesto ediyoruz.” (Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu