Güncel

İHD: Selahattin Demirtaş serbest bırakılsın

İnsan Hakları Derneği (İHD), HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği tahliye kararının uygulanması gerektiğini söyledi.

AİHM’nin, Demirtaş’ın tutuklanmasına dayanak olarak gösterilen konuşma ve eylemlerde suç niteliği tespit edemediğini hatırlatan İHD, AİHM Büyük Dairesinin de Demirtaş’ın ifade özgürlüğünün de ihlal edildiğine de karar verdiğini vurguladı.

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve 11 milletvekilinin de benzer gerekçelerle tutuklandığını belirten İHD, “HDP’ye yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonlarının tümü demokratik siyasete doğrudan müdahaledir” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “AİHM bizim mahkemelerimizin yerine geçecek şekilde karar veremez” ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “AİHM’in hangi sebeple olursa olsun almış olduğu karar, boşlukta bir karardır, hiçbir anlamı söz konusu değildir” şeklindeki açıklamalarını hatırlatan İHD, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraf olarak AİHM’in yargılama yetkisini kabul ettiğine dikkat çekti.

İHD açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması ve AİHM’in Sözleşmeye aykırı olduğunu saptadığı dokunulmazlıkların kaldırılması sürecinde başlatılan tüm adli süreçlerin geciktirilmeksizin sonlandırılması ve tüm AİHM kararlarının ahde vefa ilkesi uyarınca hayata geçirilmesi için tüm yargı makamlarını kanunlara ve Türk Yargı Etik Belgesine uygun davranmak için göreve davet ediyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu