Güncel

İHD’den 19 Aralık açıklaması

İHD’den 19-22 Aralık hapishaneler katliamı açıklaması: Ülke yönetimi değişti, cezasızlık değişmedi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, 19 Aralık 2000 tarihinde hapishanelerde 30 devrimcinin katledilmesinin 19’uncu yılında basın açıklaması gerçekleştirdi.

İHD Ankara Şubesi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Nuray Çevirmen, “hukuken kabulü mümkün olmayan insan hakları ihlali” olarak nitelendirdiği operasyonun üzerinden 19 yıl geçtiğini belirterek, “Hükümetler, siyasi dil ve atmosfer, ülke gündemi ve hatta ülkenin yönetim biçimi değişti, ama cezasızlık politikası ve insan hakları ihlallerine karşı hukuku işletmeme politikaları aynı kaldı” dedi.

‘Mücadelemizi sürdüreceğiz’

Faillerin cezasızlık politikası çerçevesinde kollandığını belirten Çevirmen, “İnsanlığa karşı işlenmiş suçların adil bir yargılamayla hesabının sorulmaması, Türkiye’nin insan hakları alanında o güne kadar yoğun mücadelelerle elde edilen kazanımlarını heba etmiş, ceza ve tutukevleri hak ihlali merkezleri haline düşmekten kurtulamamıştır” diye konuştu.

Hak ihlallerinin durdurulması, ceza ve tutukevlerinde insan onuruna yakışmayacak uygulamalarla mücadele edilmesi için İHD’nin 2002’deki genel kurulunda 19 Aralık gününü ‘Cezaevlerinde İnsan Hakları İçin Mücadele ve Dayanışma Günü’ ilan ettiğini hatırlatan Çevirmen şöyle devam etti: “Hükümetler, siyasi dil ve atmosfer, ülke gündemi ve hatta ülkenin yönetim biçimi değişti, ama cezasızlık politikası ve insan hakları ihlallerine karşı hukuku işletmeme politikaları aynı kaldı. O günden bugüne değişmeyen tek şey sadece 19 Aralık operasyonunun faillerinin adil yargılama çerçevesinde yargılanmaması da olmadı; bugün hala tutuklu ve hükümlülere yönelik kötü muamele ve işkence sistematik biçimde devam etmektedir. Üstelik işkence ve kötü muamele sadece ceza ve tutukevlerinde tutulan kişiler açısından yürürlükte değildir, yaşadıkları yerlerden yüzlerce kilometre öteye sürülen tutuklu ve hükümlülerin yakınları, dostları, aile fertleri de cezalandırılmaktadır. İnsan hakları savunucuları olarak başta hapishaneler olmak üzere her türlü hak ihlaline karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.” (Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu