Güncel

İHD’den derneklerini Muhammet Emektar üzerinden hedef alanlara cevap

Ailesinin “kayıp olduğunu” duyurduğu Muhammet Emektar’ın Furkan Kocaman’ı öldüren kişi olduğu iddiasının ardından İHD hedef alınıyor. İHD yazılı açıklama yaparak yaşama ve kişi güvenliği hakkının dernekleri açısından önemli bir faaliyet alanı olduğuna vurgu yaptı ve kendilerini hedef alanların yaşanacak herhangi bir olumsuzluktan sorumlu olduğunu söyledi

H.Merkezi: İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi bir açıklama yaparak Muhammet Emektar meselesi üzerinden derneklerinin ve çalışanlarının hedef haline getirilmeye çalışıldığını duyurdu.

Geçtiğimiz aylarda ailesinin “kayıp başvurusu” yaptığı İHD’de hakkında basın açıklaması düzenlenen Muhammet Emektar’ın Furkan Kocaman isimli bir üniversite öğrencisini öldüren kişi olduğu iddia ediliyor. Bu iddianın ardından Emektar’ı “PKK’li”, İHD’yi de “örgütün sözde insan hakları derneği” gibi ifadelerle söz konusu olayı haberleştiren burjuva medyanın bu karalama kampanyasına İHD açıklama yaparak cevap verdi.

“Yaşama ve kişi güvenliği hakkı İHD açısından önemli bir faaliyet alanı”

“Muhammet Emektar hakkında yapılan açıklama, basına da yansıdığı üzere, ailesinin emniyet müdürlüğü kayıp şahıslar bürosuna ve Cumhuriyet Başsavcılığına yaptıkları başvurulara tatmin edici bir cevap alamamaları üzerine ve derneğimize yaptıkları başvuruyu takiben, derneğimizin olayın aydınlatılması için Adalet Bakanlığı ve Almanya Başkonsolosluğu’na yazdığı yazılara da cevap verilmemesi üzerine yapılmıştır” diyen İHD, Anayasa ve Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde de koruma altına alınan yaşama ve kişi güvenliği hakkının dernekleri açısından önemli bir faaliyet alanı olduğuna vurgu yaptı.

“Kamuoyunda yaratılmak istenen yanlış algıya karşın, İnsan Hakları Derneği mağdurun kimliğiyle ya da siyasi görüşüyle ilgilenmez, evrensel insan hakları değerleri bağlamında yaşanan bir hak ihlali varsa ona odaklanır ve ihlali önlemek için mücadele yürütür” diyen İHD Emektar ailesinin, başvuru ve açıklamalarında; siyasetle ilgileri olmadığını, Muhammet’in de kendi halinde bir genç olduğunu defalarca basın önünde dile getirdiğini söyledi.

“Derneğimiz ve çalışanlarımız hedef alınıyor”

Dernekleri ve çalışanlarının kimi basın yayın organlarınca baskı altına alınmaya çalışıldığını ve hedef haline getirildiğini söyleyen İHD, “Bu nedenle yaşanabilecek her türlü olumsuzluktan bu asılsız iddialarda bulunanlar sorumlu olacaktır” dedi.

“Ayrıca, yaşanan son olayda Furkan Kocaman’ın yaşam hakkının elinden alınmasından büyük üzüntü duyuyor, ailesine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz” diyen İHD açıklamasını Kocaman cinayetinde gerçeğin ortaya çıkartılması ve failin cezalandırılması için adli makamları göreve çağırarak sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu