Dünya

İki Maoist Kadro Tutuklandı

Haydarabad'daki Maharashtra polisi tarafından iki Maoist kadronun tutuklandığı açıklanırken, tutsak edilen Maoist kadroların Narmada parti adlı Aluri Krishna Kumari Sujatakka (61) ve eşi Kiran Kumar parti adlı adı Kiran Dada olduğu açıklandı.

Haydarabad’daki Maharashtra polisi tarafından iki Maoist kadronun tutuklandığı açıklanırken, tutsak edilen Maoist kadroların Narmada parti adlı Aluri Krishna Kumari Sujatakka (61) ve eşi Kiran Kumar parti adlı adı Kiran Dada olduğu açıklandı.

Polis Narmada’nın 1 Mayıs’ta Maharashtra’nın Gadchiroli’sinde gerçekleştirilen bombalı eylemde 15 askerin ölmesinden sorumlu olduğunu iddia etti.

Maharashtra polisi ve Maoizm’den etkilenen diğer eyaletler tarafından 52 ayrı eylemden aranan ve başına Rs 25 lakh ödül konulan Narmada’nın 22 yıldır illegal çalıştığı ve Maoistlerin en iyi gerilla komutanlarından biri olduğu ayrıca Maoistlerin yer altı ve yer üstü kadroları arasındaki en önemli bağlantı olduğu ileriye sürüldü.

Eyalet Komitesi’nin bir üyesi ve Hindistan Komünist Partisi (Maoist) Dandakaranya Özel Bölge Komite’sinin (DKSZC) en iyi komutanlarından biri olan Narmada, on yıl boyunca Gadchiroli’de güvenlik güçlerine ve hükümete karşı operasyonlarda bulunduğu belirtiliyor.

Polis, Narmada’nın ayrıca Sukma, Dantewada ve Gadchiroli’deki güvenlik güçlerine çeşitli saldırılar gerçekleştirdiğini ve bu yıl nisan ayında Bharatiya Janata Partisi (BJP) milletvekili MLA Bheema Madavi’ye yönelik eylemin soromlusu olduğunu ileriye sürdü. (Çeviri:Özgür Gelecek)

Kaynak: indiatoday.in

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu