EkolojiGüncel

İkizdereliler tepki: Zararımız maddiyatla tazmin edilemez

İkizdere köylülerinin direnişi sürüyor. Bakanı Karaismailoğlu'nun sus payı için maddi tazminat önerdiği köylüler, zararlarının maddiyatla telafi edilemeyeceğini kaydetti.

İkizdere köylülerinin tüm itirazlarını yok sayan AKP’li Cengin Holding’in taş ocağı projesi sürüyor. İktidar yetkilileri de her fırsatta köylüleri projeye ikna etmeye çalışarak doğadan ve yaşamdan yana değil sermayeden yana olmaya devam ediyor.

Alt Yapı ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu dün köylülerle bir toplantı yaptı. Köylülerin şikayet ve taleplerine kulağını tıkayan Karaismailoğlu, “Burada toplanan yabancılardır. Köylüleri dinleriz öbürlerine de gösteririz” diyerek hem dayanışmayı kırmaya çalıştı hem de dayanışma için gelenleri tehdit etti.

Her sabah olduğu gibi bu sabah da köylüler nöbet alanında yerin aldı. Çalışmanın yürütüldüğü alana girip tespit yapmak isteyen CHP’li milletvekilleri ise engellenmek istendi. Vekillerin geçişine izin vereceğini ancak danışmanları geçirmeyeceğini söyleyen komutan, “talimat böyle” dedi.

CHP’li milletvekilleri direnen köylüler için atılan iftiralara uygun gerekçe üretilmek istendiğini belirtti.

Avukat İbrahim Demirci de dün yaşanan toplantıya ilişkin konuştu.

Köylü kadınların, “Orman bizim ambarımız. Yiyeceklerimizi orada saklıyor, oradan temin ediyoruz” dediğini aktaran Demirci, Bakanın alanı rehabilete edeceğini söylediğini belirtti. Önceki taş ocaklarından bunun mümkün olmayacağını bildiklerini kaydeden Demirci, “Bakan zararınız varsa tazmin ederiz dedi. Köylüler de ‘çay bahçemizi verelim ama vadimizi vermeyelim. Tazminat ya da maddi tazminatla giderilecek bir zararları’ olmadığını belirttiler. Bakan bu işin devlet işi olduğunu ve yapılacağını söyledi. Biz de taş ocağına karşı elimizden geldiğinde yasal ve anayasal haklarımızı kullanarak mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu