GüncelManşet

(Foto)Şişli ve Şirinevler’de 18 Mayıs şehitleri anıldı

 

İstanbul: Başta İbrahim Kaypakkaya olmak üzere ülkemiz tarihinde 18 Mayıs günü şehit düşen Haki Karer ve Diyarbakır 5 No’lu zindanında bedenlerini ateşe veren Dörtler için bugün(18 Mayıs) Şişli ve Şirinevler Meydanı’nda HDK/P ve Partizan tarafından basın açıklaması düzenlendi.

 

Şişli

Halkların Demokratik Kongresi/Partisi ve Partizan adına yapılan açıklamada 13 Mayıs günü hayatını kaybeden Gezi İsyanı’nın 8. şehidi Mehmet İstif ve Soma katliamına değinilirken devletin katliamcı yüzü teşhir edildi. Soma katliamına dair “Bu katliamın baş sorumlusu elbette ki kar hırsıyla yoğrulmuş, taşeronluğu genetine işlenmiş TC devletidir.”  denilerek evlatlarını kaybeden halkın öfkesinin, Reyhanlı’da, Roboski’de, Gezi’de ve Soma’da buluşarak katilleri boğacağı belirtildi.

Soma’nın ve Mehmet’in öfkesi ve bilinciyle devrim şehitlerini anmaya gelindiğini aktaran açıklamada, 18 Mayıs 1973’te Diyarbakır zindanlarında 90 gün işkencede ser verip sır vermeyerek düşmana diz çöktüren komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı anıyoruz. Onu anmanın bugün ki güncel anlamı, sokakları Soma maden işçileri için isyan alanına çevirmektir ve biz onu böyle anıyoruz.” denildi.

Ayrıca Dörtler ve Haki Karer’i Rojava’da verilen mücadelenin coşkusu, Wan’da, Lice’de Kürt köylülerinin kalekollara karşı isyanı ile anıldığı ifade edildi.

Partizan tarafından yapılan basın açıklamasında ise Gezi İsyanı’na değinilerek Gezi’nin ruhu ile Kaypakkaya bilincini birleştirmek gerektiğine vurgu yapılırken Soma Katliamı ve Mehmet İstif’e de değinildi.

Basın açıklaması “Soma’nın katili patronağa devleti”,”Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları ile son buldu.

Şirinevler Meydan

Mayıs ayı şehitlerinin resimlerinin bulunduğu büyük pankartların yere serilmesi ve “Ser Verip sır vermeyenlerin yolunda yürüyoruz” ve “Soma kaza değil katliamdır, Katil devlet hesap verecek” yazılı pankartlar açıldı.

Kominist önder İbrahim Kaypakkaya şahsında Mayıs Ayı şehitlerine 1 dakikalık saygı duruşu ile başlayan açıklama BDP İstanbul İl Başkanı Emrullah Güngör’ün konuşması ile devam etti. Güngör, “Tarihimizde Mayıs ayı acılı bir aydır. Özgürlük barış ve demokrasi mücadelesi için canlarını ölüme yatırdılar, direndiler bizlere mücadele tarihi bıraktılar. 40 yıl önce bu mücadele yolunu açmamış olsaydılar, direniş bu kadar büyümeyecekti” dedi. Sık sık sloganlarla kesilen konuşmasını iş kazalarının fıtratında var diyen başbakana, “Vicdanınız yok mu sizin?” diye sordu ve “Sanmayın ki bakisiniz hükümetiniz baki, iktidarınızın sonu halkın ellerinden olacaktır dedi.  

Eylem HDK/P, Partizan’ın ortak açıklamasının ardından, “Roboski’den Soma’ya katil devlet hesap verecek”, “Mayıs şehitleri Ölümsüzdür” sloganları ile sonlandırıldı.

 

 

 

 

[widgetkit id=687]

[widgetkit id=692]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu